Genfben egyeztet az Oroszország és USA az ukrán konfliktusról
Moszkva a helyzetet a kubai rakétaválsághoz hasonlította, de el akarja kerülni a konfliktust.
Szergej Rjabkov orosz külügyminiszer-helyettes megerősítette azt a korábban kiszivárgott információt, miszerint január 10-én tárgyalás kezdődik az orosz és amerikai tisztségviselők között Genfben. A tanácskozás során az Ukrajna körül kialakult feszültségre próbálnak megoldást találni.
Ezt követően, valószínűleg január 12-én Oroszország a NATO-val is egyeztet majd Brüsszelben. Rjabkov szerint ez azért szükséges, mert az USA eddig nem állt elő konkrét válaszokkal a Moszkva által felvázolt problémákra.
Január 13-án egy újabb találkozó várható, amelyen Washingtonon és Moszkván kívül más európai országok is képviseltetik magukat. Egy névtelenül nyilatkozó washingtoni kormányszóvivő leszögezte, Kijevet is bevonják az Ukrajnát érintő döntésekbe.
Eközben Joe Biden elnök hétfőn aláírt egy nagy költségvetési csomagot, amelynek részeként az Egyesült Államok 300 millió dollárt irányoz elő az ukrán fegyveres erők támogatására, és több milliárdot Európa védelmének biztosítására – számolt be a 444.hu.
Az Egyesült Államok kormánya korábban már kifejezte aggodalmát, amiért egyes jelek szerint az orosz elnök esetleg Ukrajna lerohanására készül, és gyors és könyörtelen lépéseket helyezett kilátásba, amennyiben ez megtörténne.
Putyin cáfolja, hogy ilyesmire készülne, szerinte a feszültség forrása a NATO és Ukrajna egyre szorosabb együttműködése, ami veszélyeztetheti Oroszország biztonságát. Moszkva a jelenlegi helyzetet az 1962-es kubai rakétaválsághoz hasonlította, de azt is elmondta, békés megoldásra törekszik, ehhez azonban azonnali választ vár a biztonsági garanciákra vonatkozó követeléseire.