Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Oroszország hallani sem akar arról, hogy Ukrajnának atomfegyverei legyenek

Oroszország hallani sem akar arról, hogy Ukrajnának atomfegyverei legyenek

Oroszország hallani sem akar arról, hogy Ukrajnának atomfegyverei legyenek
Unsplash/Sonia Dauer

Oroszország kijelentette, egy semleges Ukrajnával akar békét kötni, amihez ragaszkodnak.

Az orosz külügyminiszter, Szergej Lavrov legutóbbi nyilatkozata ismét reflektorfénybe helyezte a Kreml követelését, mely szerint Oroszország ragaszkodik ahhoz, hogy Ukrajna semleges, katonai szövetségektől független, nukleáris fegyverektől mentes államként működjön a jövőben. Lavrov szerint ez a feltétel elengedhetetlen bármilyen konfliktusrendezési megállapodáshoz, melyhez a kezdetektől fogva ragaszkodnak.

Mint azt a Sky News is megírta, Lavrov arra emlékeztetett, hogy „Ukrajna függetlenségének nemzetközi elismerését eredetileg az tette lehetővé, hogy az ország semleges, el nem kötelezett és nem nukleáris státuszt vállalt.” Ez a kijelentés azonban számos kérdést vet fel, különösen annak fényében, hogy Oroszország több mint 10 évvel ezelőtt, 2014-ben, amikor Ukrajna hivatalosan is semleges ország volt, mégis megszállta és annektálta a Krím-félszigetet.

Szakértők szerint a „semlegesség” kényszerítése Ukrajnára nem jelentene garanciát a békére, sőt, valószínűleg tovább növelné az ország biztonsági kitettségét az oroszokkal szemben. A történelem már egyszer bebizonyította, hogy a semleges státusz sem akadályozta meg az orosz katonai beavatkozást, így ebbe aligha menne bele Ukrajna, akik NATO-tagok akarnak lenni.

Az orosz invázió 2022-es kezdete óta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök aktívan törekszik arra, hogy Ukrajna csatlakozzon a NATO-hoz, annak ellenére, hogy ez kifejezetten sérti Moszkva érdekeit. Zelenszkij egy ponton még azt is kijelentette, hajlandó lenne lemondani az elnöki posztról, ha ezzel elősegíthetné Ukrajna NATO-tagságát, de ez nem történt még.

A Kreml törekvései, hogy Ukrajna örökre semleges maradjon, sokak szerint inkább politikai eszközként szolgálnak Moszkva befolyásának fenntartására, mintsem valódi biztonságpolitikai megoldásként.