Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Szintet lépett Oroszország és Észak-Korea katonai kapcsolata, Ukrajna is aggódhat

Szintet lépett Oroszország és Észak-Korea katonai kapcsolata, Ukrajna is aggódhat

Szintet lépett Oroszország és Észak-Korea katonai kapcsolata, Ukrajna is aggódhat
Unsplash/Micha Brändli

Oroszország és Észak-Korea együttműködése új szintre lépett az Ukrajna elleni háborúban.

Ennek egyik legveszélyesebb következménye az észak-koreai KN-23 (Hwasong-11) típusú ballisztikus rakéták jelentős fejlesztése – fogalmazott Kirilo Budanov, Ukrajna katonai hírszerzésének (HUR) vezetője a The War Zone magazinnak adott interjújában.

A kezdetben gyenge teljesítményű, pontatlan és gyakran meghibásodó rakéták mostanra sokkal precízebb fegyverekké váltak, melynek hátterében a hírszerzési vezető szerint az orosz-észak-koreai technológiai kapcsolata áll. „A KN-23 rakéták, amiket először szállítottak, technikai jellemzőiket tekintve ma már teljesen más eszközök. A pontosságuk sokszorosára nőtt. Ez az orosz és észak-koreai szakemberek közös munkájának eredménye.”

Tavaly májusában a Reuters is beszámolt arról, hogy az Ukrajnát ért első KN-23 rakétacsapások többsége sikertelen volt. A rakéták több kilométeres eltéréssel csapódtak be, és körülbelül 50 százalékuk még a levegőben felrobbant. Budanov szerint nem csak a rakéták fejlesztése zajlik a két ország között, ugyanis Oroszország olyan érzékeny katonai technológiák megosztására is kész volt Észak-Koreával, mint a hosszú hatótávolságú levegő-levegő rakéták modernizálása, a tengeralattjárók egyes technológiai rendszerei, valamint nukleáris töltet hordozására is alkalmas ballisztikus rakéták. „Sajnos ezek között szerepelnek olyan ballisztikus rakéták is, amelyek nukleáris töltetek szállítására képesek”

A katonai együttműködés jelei

A katonai együttműködés mélységét jól jelzi, hogy Oroszország a hírek szerint abban is segíti Észak-Koreát, hogy saját területén elkezdhesse a Sahed-típusú drónok gyártását. Ezek az iráni eredetű drónok kulcsfontosságú szerepet játszottak Oroszország ukrajnai hadműveleteiben. A két ország szorosabbra fűzött kapcsolatai 2024 júniusában váltak hivatalossá, amikor Vlagyimir Putyin orosz elnök és Kim Dzsongun észak-koreai vezető kölcsönös védelmi szerződést írtak alá. Ezt követően Phenjan fokozta katonai támogatását Moszkva irányába – írja a The Kyiv Independent.

Egy ENSZ-felügyelői jelentés szerint Észak-Korea az előző évben mintegy 9 millió tüzérségi lövedéket és legalább 100 ballisztikus rakétát szállított Oroszországnak. Ősszel pedig a phenjani vezetés több ezer katonát küldött Oroszország nyugati határára, hogy segítsenek visszaverni az ukrán ellentámadásokat.