Az oroszok inkább Szerbiába mennek a nyugati vakcinákért
Amikor az orosz szabályozó hatóságok jóváhagyták az ország saját koronavírus elleni vakcináját, az a nemzeti büszkeség pillanata volt, és a Pavlov család is azok között volt, akik siettek az injekcióért. A nemzetközi egészségügyi hatóságok azonban még nem adták áldásukat a Szputnyik V oltásra.
Így amikor a Rosztovból származó család Nyugatra akart látogatni, olyan oltóanyagot kerestek, amely lehetővé teszi számukra a szabad utazást – ez a keresés Szerbiába vezetett, ahol az elmúlt hetekben több száz orosz állampolgár özönlött, hogy megkapja a nyugati jóváhagyású oltóanyagot.
Szerbia, amely nem tagja az Európai Uniónak, kényelmes választás a vakcinát kereső oroszok számára, mivel vízum nélkül utazhatnak be a szövetséges balkáni országba, és mert széles választékot kínál a nyugati gyártmányú oltásokból. Az oroszok szervezett túrái megugrottak, és a fővárosban, Belgrádban szállodákban, éttermekben, bárokban és oltási klinikákon lehet őket látni.
„Azért adattuk be a Pfizer oltóanyagát, mert szeretnénk beutazni a világot” – mondta az 54 éves Nadezhda Pavlova, miután a múlt hétvégén megkapta a vakcinát egy burjánzó belgrádi oltóközpontban. Férje, az 55 éves Vitalij Pavlov azt mondta, hogy azért döntöttek így, hogy „az egész világ nyitott legyen számunkra, ne csak néhány ország”.
Az orosz utazásszervezők szövetsége szerint szeptember közepén jelentek meg a piacon az Egészségügyi Világszervezet által jóváhagyott oltásokat igénylő oroszok számára szervezett oltási túracsomagok. Maya Lomidze, a csoport ügyvezető igazgatója elmondta, hogy az árak 300 és 700 dollár (93 ezer és 217 ezer forint) között kezdődnek, attól függően, hogy mit tartalmaznak.
A Vlagyimir Putyin orosz elnök által a világ első regisztrált koronavírus elleni vakcinájaként méltatott Szputnyik V 2020 augusztusában jelent meg, és mintegy 70 országban, köztük Szerbiában is engedélyezték. A WHO azonban közölte, hogy a globális jóváhagyás még mindig felülvizsgálat alatt áll, miután néhány hónappal ezelőtt az egyik gyártóüzemben felmerült problémákra hivatkozott.
Pénteken az Egészségügyi Világszervezet egyik vezető tisztviselője azt mondta, hogy a Szputnyik V felülvizsgálatát hátráltató jogi kérdések „hamarosan rendeződnek”, ami újraindíthatja a folyamatot a sürgősségi felhasználás engedélyezése felé. Dr. Mariangela Simao, a WHO főigazgató-helyettese szerint az orosz kérelem előtt még további akadályok állnak, többek között a teljes körű tudományos információk és a gyártási helyszínek ellenőrzésének hiánya.
A WHO-n kívül a Szputnyik V még az Európai Gyógyszerügynökség jóváhagyására is vár, mielőtt minden utazási korlátozást feloldanának az orosz készítménnyel beoltott emberek számára. A hosszú várakozás azonban ok oroszt frusztrált, ezért amikor a WHO szeptemberben újabb késedelmet jelentett be, máshol kezdtek el megoldást keresni.
AP