Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Két opciót tettek le az oroszok az ukránok elé, dönteniük kell

Két opciót tettek le az oroszok az ukránok elé, dönteniük kell

Két opciót tettek le az oroszok az ukránok elé, dönteniük kell
Rusztem Umerov ukrán védelmi miniszter, az ukrán küldöttség vezetője (b) nyilatkozik az orosz féllel az ukrajnai háború lezárásáról folytatott béketárgyalás közben Isztambulban 2025. június 2-án. MTI/EPA/Erdem Sahin

Oroszország két lehetséges tűzszüneti feltételt terjesztett elő Ukrajna számára, melyek célja a fegyveres konfliktus lezárása.

A javaslatokat állítólag hivatalos tárgyalások során adták át az ukrán félnek. Bár Kijev részéről még nem érkezett hivatalos válasz, a dokumentumok tartalma komoly vitákat válthat ki, nemzetközi szinten is, miközben Szijjártó Péter magyar külügyminiszter a súlyos orosz-ukrán helyzet miatt Szergej Lavrovval egyeztetett.

Az első javaslat lényege, hogy Ukrajna vonja vissza minden katonai egységét négy olyan régióból, melyeket Oroszország saját területének tekint. Ez lenne Donyeck, Luhanszk, Herszon és Zaporizzsja. Ezekben a térségekben jelenleg is folytatódnak a harcok, viszont Ukrajna hivatalosan nem ismeri el az orosz fennhatóságot felettük. A RIA hírügynökség szerint a kivonásnak teljesnek kell lennie, és a feltételek teljesítésére 30 nap állna rendelkezésre a tűzszünet életbe lépésétől számítva – írja a Sky News.

A második opció egy „csomagmegállapodás”, mely több feltételt tartalmaz. Bár ezek részletei egyelőre nem ismertek teljes mértékben, az orosz TASS hírügynökség szerint ide tartozik az is, hogy a nemzetközi közösség ismerje el a Krím-félszigetet, a Donbassz régiót és a történelmileg vitatott „Új-Oroszország” (Novorosszija) területét Oroszország részének.

A javaslatcsomag egyik kulcseleme

A javaslatcsomag egyik kulcseleme, hogy Ukrajna hivatalosan is deklarálja semlegességét. Ez gyakorlatilag kizárná az ország NATO-hoz vagy más katonai szövetségekhez való csatlakozását, amibe az ukránok aligha belemennének. Ez a pont már a háború kitörése előtt is egyik fő követelése volt Moszkvának, amely Oroszország biztonsági érdekeire hivatkozva ellenezte Ukrajna nyugati integrációját.

A javaslatok nem csupán Kijev, hanem a nemzetközi közösség számára is kihívást jelentenek. Az ukrán szuverenitás és területi integritás elismerése régóta központi elv az EU és az USA külpolitikájában. Az orosz követelések elfogadása sokak szerint precedenst teremthetne más, hasonló konfliktusok esetében is, ami pedig veszélyeztetheti a nemzetközi jogrend stabilitását.

Egyelőre kérdéses, hogy a két fél között megindulhatnak-e komoly béketárgyalások. Kijev várhatóan elutasítja azokat a feltételeket, amik területi engedményeket követelnek, míg Moszkva jelezte, kész folytatni a harcokat, ha követeléseit nem teljesítik.