Az ukrajnai háború kezdete óta először érkezett magas rangú orosz tisztviselő az amerikai fővárosba, ahol kulcsfontosságú tárgyalásokat folytatott amerikai kormányzati képviselőkkel.
A diplomáciai kapcsolatok új fejezetét jelentheti Kirill Dmitrijev washingtoni látogatása, aki Vlagyimir Putyin orosz elnök befektetési ügyekért felelős megbízottjaként több amerikai tisztviselővel is tárgyalóasztalhoz ült az amerikai fővárosban. A Reuters beszámolója szerint a megbeszéléseken feltehetően az orosz-ukrán konfliktus rendezési lehetőségei mellett a két ország közötti gazdasági együttműködés jövőjét is napirendre tűzték.
A Stanford egyetemen végzett, korábban a Goldman Sachs befektetési banknál dolgozó Dmitrijev az orosz elit egyik leginkább nyugatbarát képviselőjeként ismert, aki szoros kapcsolatokat ápol a Trump-adminisztráció több kulcsfontosságú szereplőjével. A találkozó különös jelentőségét az adja, hogy a 2022-ben kibővített ukrajnai invázió óta most először járt ilyen magas rangú orosz tisztviselő hivatalos állami ügyben az Egyesült Államokban.
A diplomáciai látogatás hátterében Donald Trump amerikai elnök nyilvános megszólalásai állhatnak, amelyekben nemcsak a tűzszüneti tárgyalások lassúsága miatti elégedetlenségének adott hangot, hanem az orosz kőolajat vásárló országok elleni esetleges szankciók lehetőségét is felvetette. A globális olajpiac szempontjából meghatározó szerepet játszó Oroszország, amely Szaúd-Arábia után a világ második legnagyobb kőolaj-exportőre, jelentős gazdasági következményekkel szembesülhet egy ilyen lépés esetén.
A washingtoni találkozót Steve Witkoff, Trump egyik fő megbízottja kezdeményezte, aki aktív szerepet vállal a Fehér Ház és a Kreml közötti diplomáciai csatornák fenntartásában. Az amerikai kormányzat kivételes lépésként külön engedélyt adott a szankciók hatálya alatt álló Dmitrijev beutazására, ami jól mutatja a találkozó kiemelt fontosságát.
NE HAGYD KI
Korábbi diplomáciai szerepvállalás
Dmitrijev már 2016-ban is kulcsszerepet játszott az amerikai-orosz kapcsolatokban, amikor Trump megválasztását követően főszerepet vállalt az új adminisztrációval való kapcsolatfelvételben, emellett az OPEC+ keretében létrejött szaúdi-orosz olajár-megállapodás kidolgozásában is közreműködött.
A mostani látogatás időzítése azért is figyelemreméltó, mert a Trump-adminisztráció nemrégiben tette közzé azoknak az országoknak a listáját, amelyekre jelentős vámszankciókat terveznek kivetni. Míg Ukrajna 10 százalékos vámtarifával szembesül, Oroszország nem szerepel ezen a listán, ami tovább erősíti azokat a feltételezéseket, hogy Washington együttműködési lehetőségeket keres Moszkvával.
Az orosz megbízott számos területet azonosított a lehetséges együttműködésre, beleértve a befektetéseket, ritkaföldfémeket, energiaipart, északi-sarki projekteket, űrkutatást, valamint az Elon Muskkal való esetleges kooperációt is, írja a Reuters.