Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Óriási szupernóva-robbanást idézett elő egy fekete lyuk

Óriási szupernóva-robbanást idézett elő egy fekete lyuk

Óriási szupernóva-robbanást idézett elő egy fekete lyuk
Chuck Carter

Csillagászok egy teljesen új szupernóvatípust fedeztek fel, ami idő előtt felrobbant, köszönhetően egy közelben ólálkodó fekete lyuknak vagy neutroncsillagnak.

A Caltech csillagásza, Dillon Dong még 2017-ben bukkant rá a VLA Sky Survey űrteleszkóp rádiósugárzásokat összesítő adatai alapján a VT 1210+4956 kódnévvel ellátott jelre, ami extrém erősségű impulzusokat adott ki magából.

Dong kiszámolta, hogy minden bizonnyal egy folyamatban lévő szupernóváról lehet szó, a rádiójelek pedig éppen a halálán lévő csillagot körülölelő gázfelhőből származnak, amelyek interakcióba léphettek a felhevült kozmikus anyagokkal.

A Caltech másik asztronómusa, Anna Ho úgy gondolta, eltérő jellegű jelenség állhat a feltételezhető csillagrobbanás hátterében, és rájött, hagy valójában röntgensugárzás is detektálható a környéken.

Mindez arra utal, hogy valójában egy intergalaktikus csillagtetem – egy fekete lyuk vagy egy neutroncsillag – körül keringhet a szóban forgó objektum, és az extrém erős gravitációs erő hatására gázokat vonhat el tőle, fánk formájúvá alakítva a régiót.

Az is elképzelhető, hogy a fekete lyuk már bevonta magát a csillag belsejébe, a szupernóva ezáltal hirtelenjében felrobbant, és szüntelen lövelli ki az univerzumba a felszabaduló anyagot, ami magyarázatot adhat a röntgensugarak jelenlétére.

Ehhez hasonló égi fenomént még egyszer sem sikerült azonosítani, ezért úttörő felfedezésként vonulhat be az asztronómia történelemkönyvébe a halott fekete lyukakból kitörő szupernóvák legújabb típusa.