Kiderült, mennyi az esélye annak, hogy oltás után is elkapjuk a koronavírust
Habár minimális rizikóval kell csupán számolnunk, mégis érdemes tudni róla, mekkora eséllyel fertőződhetünk meg oltottként a Sars-CoV-2 vírussal.
Az úgynevezett breakthrough, vagyis áttöréses fertőzések révén a covid-vakcinával beoltott személyek is áteshetnek újfent a koronavírus okozta megbetegedésen, ami azért történhet meg, mert az oltóanyagok nem tökéletesek.
Mivel a vakcinák alapvető működési mechanizmusa alapján megelőzik a súlyos tünetek kialakulását, így a leggyakrabban olyan panaszok jelentkezhetnek oltottaknál, mint például fejfájás, orrfolyás, hőemelkedés, esetleg enyhébb végtagfájdalmak.
Érdemes tisztában lenni azzal, hogy az áttöréses megbetegedések azoknál jelentkezhetnek, akik mindkét védőoltást megkapták. Aki a két védőoltás beadatása között fertőződött meg, azok esetében nem áttöréses megbetegedésről van szó – olvasható az Egészség Kalauz beszámolójában.
Az áttöréses megbetegedések aránya 1 százalék alatti (ez azonban változhat, például attól függően, mely variánsok a dominánsak, hogyan reagálnak ezek a már forgalomban lévő védőoltásokra stb.). Néhány tényező azonban növelheti annak a rizikóját, hogy valaki a védőoltás után is megbetegedjen – írta a lap.
Sajnos nem kizárható annak a lehetősége, hogy a koronavírus elleni vakcinák hatékonysága idővel csökken, és hosszú távon többé-kevésbé rendszeresen be kell majd adatni a védőoltást, az influenza elleni oltásokhoz hasonlóan, ám szakemberek szerint ezt csak az időseknél és a kockázati csoporthoz tartozó egyéneknél kellene végrehajtani.
Kiemelt szerepe van az egyéni jellemzőknek, az immunrendszernek, az egyes érintettek általános egészségi állapotának. Egy idősebb, legyengült immunrendszerű, több krónikus betegséggel is küzdő ember esetében sajnos mindig nagyobb a fertőződés és a megbetegedés rizikója.