Ólommérgezéshez vezethet az elektronikai cikkek terjedése
Miközben szinte már a megszületendő csecsemők füléhez is odatartják az okostelefont meditáció gyanánt a kismamák, olyan mértékben elharapódzhat a helyzet, hogy az egyre nagyobb tempóban legyártott elektronikai cikkek uralma révén megsokszorozódhat a toxikus anyagok koncentrációja.
Az Eurekalert! tudományos magazin legújabb számában közzétett tanulmányban olasz kutatók sötét jövőképet festettek az előttünk álló 12 ezer évről. Amíg az ólomgyártás folyamatosan növekedő tendenciát mutat, addig az emberek egyre több mérgező anyagot fogyaszthatnak el önakaratukon kívül, így évezredeken belül leromolhat az egészségi állapotuk.
Az ólommérgezésnek komoly történelme van, és bár a dinamikáját úgy látszott, sikerült megérteni és korlátozni, az elektronikai cikkek térnyerésével és a kidobott gépek újrahasznosításának nemlétével tragikus jövő elé nézünk.
Ha egyszerűbben összegezni szeretnénk a helyzetet, akkor elmondhatjuk, hogy a saját testünk emésztheti fel a felgyülemlett ólmot, így az emberi szervezet szerves részévé válhat a rendkívül mérgező fém.
Az amerikai Járványügyi és Járványmegelőzési Központ (CDC) szerint az ólomnak való kitettség vérszegénységhez, fokozott fáradékonysághoz, agykárosodáshoz, legrosszabb esetben pedig halálhoz vezethet.
Az ólom főként táplálkozás vagy légszennyezés útján kerülhet be a szervezetünkbe, és mivel egyre több okoseszközt gyártanak le, így a belőlük erodálódó szemcsék révén, illetve a szeméttelepeken szunnyadó gépek alkatrészeiből könnyedén az elfogyasztásra szánt termények által az élelmiszerekbe juthatnak a maradványok.
Mindezekből kifolyólag nem véletlen, hogy azonnali beavatkozást sürgetnek a tudósok, akik úgy gondolják, megfelelő szabályozással elkerülhetnék a nagyobb bajokat, ehhez viszont minél előbb egy nemzetközi összefogás kellene.