Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Nyomásgyakorlásra készülnek a nyugati hatalmak Mianmarral szemben

A mianmari katonai junta erőszakos leszámolására reagálva két tábornokot is szankcióval sújtott az Egyesült Államok, míg az Európai Unió szintén fontolóra vette, hogy súlyos szankciókat vezet be a hadsereggel szemben.

Külföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

A február 1-jén bekövetkezett puccs óta az emberek tízezres nagyságrendben tüntetnek a hadsereg lemondását követelve. Tanárok, diákok, szerzetesek, munkások, szegények, gazdagok – jóformán mindenki a junta ellen van, a dolgozók jelentős része ráadásul általános sztrájkba lépett a puccs miatt.

Min Aung Hlaing, a juntát vezető tábornok bejelentette, energiát kell fektetni a gazdaság feltámasztásába, mely jelentős veszteségeket szenved el az általános sztrájk miatt – idézte a Reuters. A tüntetők továbbra sem tágítanak annak ellenére, hogy Min és a többi tábornok figyelmeztetett, halállal is végződhet, ha a demonstrálók összecsapnak a hatóságokkal. Soron kívül Nagyar Márton a romániai életszínvonalról: „A románok sehol nincsenek hozzánk képest”

Tom Andrews, az ENSZ különleges előadója elmondta, hogy a junta fenyegetése ellenére a hétfői nap folyamán milliók vonultak az utcára Mianmarban, amely kifejezetten „felemelő” látvány volt meglátása szerint:

„A tábornokoknak kezd kifogyni az erejük, hogy megfélemlítsék a lakosságot, ezzel együtt pedig a hatalmuk is vészesen fogyóban van. Itt az ideje, hogy lelépjenek, ha Mianmar emberei így felléptek ellenük”

írta.

Eközben az európai kormány támogatásukról fejezték ki a demonstrálókat, valamint jelezték, támogatják a bebörtönzött elnök, Aung San Suu Kyi szabadon engedését. Heiko Maas, Németország külügyminisztere a Brüsszelben tartott beszédében jelezte: amennyiben nem működik a diplomácia, szankciókhoz fognak folyamodni.

A Reuters hírügynökség beszámolója szerint az Európai Unió fontolóra vette, hogy szankciókat vezetnek be olyan vállalatok ellen, amelyek a katonaság tulajdonában vagy irányítása alatt állnak, azt azonban jelezték, hogy súlyos kereskedelmi szankciók nem várhatók a szegényebb rétegek védelmére tekintettel.

Az Egyesült Államok pedig bejelentette, hogy a junta két vezetőjével – Maung Maung Kyaw tábornok és Moe Mying helyettes-tábornok – szemben szankciókat vezetnek be, és jelezték, készen állnak további szankciókat kivetni a jövőben.

Nem ez az első, hogy Joe Biden kormánya szankciókat vezet be a puccs hatására, a jelenleg ügyvezető elnök és több tábornok ellen is már vezettek be korlátozásokat, valamint a hadsereg három cége ellen, mely főleg a jáde és egyéb drágakövek kereskedelmének szektorát érinti.

Indonézia kezdeményezésére pedig Mianmar délkelet-ázsiai azt tervezik, hogy így vagy úgy, de rákényszerítik a juntát az ígéretének betartására, hogy tiszta és szabad választásokat rendeznek az országban. Megjegyzendő, hogy a terv nem találkozik a tüntetők akaratával, akik Suu Kyi szabadon engedését, és a novemberi választások elismerését követelik.

A hatóságok könyörtelenül számoltak le az eddigiek folyamán a demonstrálókkal, a Reuters adatai szerint immáron 684 embert vettek őrizetbe. A tüntetéseknek már halálos áldozata is van, három embert lőttek le éles lövedékkel, habár ezt a puccs vezetője tagadja.