Nyírfákkal semlegesíthetők a talajban szunnyadó mikroműanyagok
Súlyos problémát jelentenek a környezetben felhalmozódó, főként erózió hatására keletkező, gyakran mikroszkopikus méretekkel rendelkező műanyaghulladékok, melyek eltávolítása kiemelt célja a klímakutatóknak.
Az 5 milliméternél kisebb átmérőjű mikroműanyagok gyakorlatilag mindenhol fellelhetők, a sarkvidéki jégrétegektől kezdve az antarktiszi tengervízen át a legmagasabb hegycsúcsokig szinte bárhol megtalálhatók.
Korábban kimutatták, hogy az apró műanyagrészecskéket a növények, többek között az általunk is fogyasztott zöldségek fel tudják venni, ezáltal felhalmozódnak a gyökérrendszerükben, így nehezebben növekednek, elsatnyulnak, és gyenge terméshozamot produkálnak.
A német Leibniz Intézet kutatói úgy gondolták, érdemes lenne a növények ezen tulajdonságát saját hasznunkra fordítani, ezért a nyírfafélékhez fordultak, és megnézték, átformálhatják-e őket arra, hogy célzottan szívják fel a talajból a műanyag szennyeződéseket.
A kísérletek során fluoreszcens festékkel jelölt mikroműanyag-gyöngyöket adtak a cserepekben nevelt ezüstnyírfák talajához. Öt hónappal később lézeres mikroszkópokkal elemezték a gyökérrendszert, majd megállapították, hogy a fák szervezetében 5-17 százalék közötti koncentrációban voltak jelen a mikroműanyagok.
Bár a mikroműanyagok felszívódásának ezüstnyírfákra gyakorolt hatásait további kutatások alkalmával kell majd megvizsgálni, egyelőre biztató eredményként értékelhető, hogy sikerült bemutatni, a mérgező anyagok nem állították meg a fák növekedését, miközben eltávolították a szennyeződéseket a talajból.