Nyakunkon a Brexit, mégsem egyeztek meg még szinte semmiben
A Brexitről szóló Nagy-Britannia és Európai Unió közötti tárgyalássorozat hetedik fordulója sem zárult különösebb eredménnyel, mely egyre vészjóslóbb, ugyanis legkésőbb október közepéig minden részletről meg kellene egyezni a feleknek.
A Brexitről szóló Nagy-Britannia és Európai Unió közötti tárgyalássorozat hetedik fordulója sem zárult különösebb eredménnyel, mely egyre vészjóslóbb, ugyanis legkésőbb október közepéig minden részletről meg kellene egyezni a feleknek.
Az Európai Unió történetének kétségtelenül egyik legsokkolóbb pontja a Brexit, a britek kilépése az Európai Unióból. Technikailag már január 31-én sikeresen kiléptek a kereskedelmi tömbből, azonban a további részletekről csak ezt követően indult el a tárgyalás, hogy milyen kereskedelmi szabályok vonatkoznak a két félre.
Michel Barnier, az Európai Unió brexit-ügyi főtárgyalója a mostani sikertelen alkalmat kommentálva is megjegyezte, a kereskedelmi megállapodás a két fél között csak is a tisztességes verseny jegyében köttethet. Jelezte, „nincs kívánságműsor” a briteknek, ha hozzá akarnak férni az egységes piachoz, akkor el kell fogadniuk továbbra is annak szabályait és vállalni az azzal járó kötelezettségeket.
Mindössze két hónap maradt hátra, a megállapodás pedig nagyjából sehogy sem áll. Abban az esetben, ha nem sikerült megegyezni a részletekben, az EU és Nagy-Britannia közötti kereskedelem a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) szabályrendszere szerint fog folytatódni, mely a vámhatárok bevezetését vonná maga után, ez pedig a vállalkozásokat jelentősen falhoz vágná.
A kérdések, amelyekben meg kell állapodni, pedig végtelennek tűnnek: két fél közötti szabadkereskedelmi szabályok, büntetőügyekben folytatott igazságügyi együttműködés, adatvédelem, gyógyszerügyi kérdések, repülésbiztonság, közúti fuvarozás, védelem- és biztonságpolitika és halászati kérdések – számos részletszabály, valamint akár EU fundamentum is.
Ne hagyd ki:
Barnier maga is csalódottan konstatálta, hogy mennyire nem sikerült egyről a kettőre jutni a tárgyalások során, és hozzátette, ezen a ponton a megegyezés valószínűtlennek tűnik. A főtárgyaló kiemeli, a britek még csak arra sem mutatnak hajlandóságot, hogy az unió számára alapvető kérdésekben előrehaladjon az EU rugalmassága ellenére.
A britek politikai manőverezése nem tűnik úgy, hogy célra vezető lenne, hiszen a brit közvéleménynek lekommunikált státusz, melynek kereteiben minden „kellemetlenségtől” megszabadulnának, de a vámmentes övezetben bent maradnának, úgy tűnik nem fog megvalósulni.
Ne hagyd ki: