Életveszélyes közelségbe került a Nemzetközi Űrállomáshoz egy hatalmas űrszemétdarab
A Nemzetközi Űrállomás (ISS) fedélzetén tartózkodó hét asztronautának stresszes pillanatokat kellett pénteken átélnie.
Az ISS pénteken kitérő manővert hajtott végre, hogy elkerülje az ütközést egy űrszeméttel – közölte a Roszkoszmosz vezetője Dmitrij Rogozin. A darab egy Pegasus rakétából származott, amelyet az Egyesült Államok 1994-ben indított. Az ISS csaknem három percen át nagyjából 310 méterrel tért el a pályájáról – írta a Reuters.
Habár az űrhajósok sérülés nélkül megúszták a találkozást, a helyzet komoly aggodalmakat vet fel az űrrepülés jövőjével kapcsolatban. A NASA kedden jelentette be, hogy a repülésirányítók és a houstoni orbitális törmelékekkel foglalkozó szakemberek nekiláttak a törmelék által az ISS-re jelentett potenciális kockázatok értékelésének.
A sajtóközlemény az objektumot egy több mint húsz esztendeje Föld körüli pályára állított Pegasus rakéta felső fokozatának két évvel a felbocsátás után történt szétesése során keletkezett darabjaként azonosította.
Amikor ez az incidens bekövetkezett, az egyik legsúlyosabb kozmikus balesetként könyvelték el, illetve megállapították, hogy komoly veszélyeket hordozhat magában a jövőbeli küldetések tekintetében, illetve azt írták róla egy jelentésben, hogy nehéz előrejósolni, pontosan milyen pályán kering, ezért érdemes nyomon követni a mozgását.
A pénteki eset kevesebb mint három héten belül már a második alkalom volt, hogy űrszemét szakította meg az ISS rendeltetésszerű működését. Ennél veszélyesebb helyzet bontakozott ki november 15-én, amikor a 7 fős legénység a szállító űrhajójukban keresett menedéket, miközben egy orosz katonai tesztelés során keletkezett törmelékhalmaz mellett haladtak el.
Az amerikai külügyminisztérium szóvivője még aznap elítélte a tesztet, mondván az űrszemét „egy közvetlen felszállású anti-szatellit rakéta pusztító műholdkísérletének mellékterméke volt”. A kormány azt állítja, hogy a kísérlet során több mint 1 500 darab nagyméretű törmelék jött létre, amivel közvetlenül veszélyeztették az ISS legénységét.