Nem tudják megfejteni, mi okozhatja az elhúzódó covid-betegséget
Az egészségügyben dolgozó szakemberek és a kutatók sem tudnak rájönni, mi állhat a súlyos panaszokkal járó, elhúzódó covid-betegség mögött, amely során a páciensek hónapokkal a fertőzésből való felépülés után sem érzik jól magukat.
Az amerikai Járványmegelőzési és Járványvédelmi Központ (CDC) szakértője, Dr. Alfonso Hernandez-Romieu a szervezet csütörtöki sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy nem értik, miért érezhetnek gyógyulás után állandó fáradtságot, fejfájást és agyködöt a betegek a kezelések ellenére.
A The Lancet tudományos folyóiratban nemrég közzétett publikációból kiderült, hogy a kínai Vuhan városában megvizsgált 1 733 koronavírus-fertőzött 76 százaléka az első tünetek jelentkezését követő egy-hat hónapon keresztül további panaszokkal küzdött.
Hernandez-Romieu kiemelte, az alapfertőzés súlyossága meglepő módon nem befolyásolja az elhúzódó covid-betegségnél tapasztalt szimptómákat, így akár azoknál is kialakulhat a légszomj hónapokkal a diagnózis után, akik eredetileg enyhe tünetekkel vészelték át a koronavírus támadását.
Dr. Allison Navis, a New York-i Mount Sinai Icahn Orvosi Egyetem adjunktusa a CNN-nek adott interjúban elmondta, a leggyakoribb panasz az elhúzódó covidosoknál a már korábban említett agyköd.
„Az agyköd egy jellegzetes tünet, azonban diagnózis során nem vehetjük alapul, hiszen páciensenként más és más lehet a kórlefolyás. Gyakran jár rövid távú memóriavesztéssel, koncentrációs és beszédzavarokkal, amiket nehéz orvosolni.”
Navis szerint nem mindig áll kapcsolatban a covid-fertőzéssel az agyköd, ami megmagyarázhatja, miért jelentkezett ez a furcsa szimptóma a fiatalabb, korábban teljesen egészséges betegeknél is. A kutatók az orvosokkal együtt egy széles spektrumú terápiás módszer kifejlesztésébe kezdtek, amellyel enyhíthetnek az elhúzódó covid-páciensek panaszain, elősegítve mihamarabbi gyógyulásukat.