Négynapos munkahetet szeretne bevezetni a kormány Japánban
A japán kormány bejelentette, hogy a dolgozók egészségügyi és mentális állapotának megőrzése érdekében az öt munkanap helyett négy munkanapra való átállásra kívánja ösztönözni az országban tevékenykedő cégeket.
A Deutsche Welle jelentéséből kiderült, a tárca azt szeretné elérni, hogy egészséges egyensúly alakuljon ki a mindennapi munkával eltöltött napok és a szabadnapok között, amivel csökkenteni lehetne az egyre feszületebbé váló iramot és munkahelyi stresszt.
A hosszú hétvége ötlete egyébként nem új keletű, korábban már Spanyolországban is megpróbáltak módosítani ideiglenesen a munkanapokon, és azt vették észre, hogy a több szabadnappal javult a teljesítőképesség, ám a vállalatok vezetői arra kényszerültek, hogy a dolgozókat jobban meghajtsák.
A koronavírus-járvány kitörése óta Japánban is különféle korlátozásokat vezettek be, az emberek többsége távmunkára állt át, ami a cégeknek sokszor több hátránnyal, mint előnnyel járt – főként a nehézipar és az élelmiszeripar szenvedte meg a home office következményeit.
A kormány abban is bízik, hogy a szigetország születési arányszámán is javíthatnak az intézkedéssel, mivel a legutóbbi adatok egészen vészjósló képet festettek a jövőről, a társadalom ugyanis elöregedett, a fiatalokról pedig kiderült, inkább a karriert választják a család helyett.
A négynapos munkahét segíthetne a demográfiai bumm előidézéseben, mivel több idejük maradna a házaspároknak nevelniük a gyermekeiket, illetve saját magukkal is többet tudnának foglalkozni.
Egyelőre kérdéses, mely üzletek és vállalatok vezethetik majd be az új szabályzatot, ám könnyen lehet, hogy egyelőre még maradni fognak a jól bevált, hagyományos irányelveknél, hiába tenné ezt máshogy a kormány.