Négy tényező, ami döntő szerepet játszhat a koronavírus által befolyásolt influenza-szezon súlyosságában
Számos egészségügyi szakértő arra figyelmeztet az Egyesült Államokban, hogy egyrészt szinte biztosra vehető a koronavírus-járvány második hulláma, másrészt ez a második hullám a hagyományos influenza-szezonnal egyszerre érkezhet el.
Számos egészségügyi szakértő arra figyelmeztet az Egyesült Államokban, hogy egyrészt szinte biztosra vehető a koronavírus-járvány második hulláma, másrészt a második hullám a hagyományos influenza-szezonnal egyszerre érkezhet el.
A jóslat beigazolódása több okból is rendkívül problémás lehet, példának okáért ha valaki egyszerre fertőződik meg az influenzával és a koronavírussal. Dr. Benjamin Singer, a Northwestern Medicine tüdőgyógyásza szerint négy nagy tényező határozhatja meg a koronavírus által is befolyásolt influenza-szezon súlyosságát.
Az első faktor viszonylag egyértelmű: a társadalmi távolságtartás követelményének betartása, vagy annak megtagadása jelentős hatással lehet mindkét vírus terjedésére az influenza-időszak alatt. Singer szerint a távolságtartás legalább olyan effektíven tudja elnyomni a hagyományos influenza terjedését, mint a koronavírusét, így ez segíthet a fertőzések megugrásának megelőzésében.
Nagymértékben befolyásolhatja a 2020-21-es influenza-szezon súlyosságát, hogy mekkora a beoltottság az influenza ellen a lakosság körében. A tüdőgyógyász szerint különösképpen az idősebbek vakcinálását kell növelni, ugyanis a koronavírushoz hasonlóan az influenza-vírus súlyosabb következményeinek is ők a legkitettebbek. A COVID-19 elleni védőoltásra vélhetően még nem lehet számítani az év végéig, ugyanis továbbra is korai stádiumban járnak a munkálatok.
A harmadik befolyásoló tényező Singer szerint, hogy fel kell pörgetni a koronavírus és más egyéb légúti betegségek felismerését szolgáló tesztfelszerelések számát, ugyanis az adatok szerint a COVID-19 fertőzöttek legalább ötödénél van egy mellékfertőzés, amit egy másik légúti betegséget eredményező kórokozó idéz elő.
A negyedik faktor értelmében a tüdőgyógyász arra hívja fel a figyelmet, hogy jelentősen javítani kell az egészségügyi szolgáltatásokat a társadalom legkiszolgáltatottabb és legsebezhetőbb tagjai, például az idősek, a szegénységben élők és az etnikai kisebbségekhez tartozók számára.
Kapcsolódó: