Négy év után most először folytat biztonsági tárgyalásokat Japán és Kína
Szun Vejtung szerint a nemzetközi biztonsági helyzet hatalmas változásokon ment keresztül az utóbbi időben, ám nem épp a jó irányba.
Peking és Tokió négy év után most először kezdett tárgyalásokba a biztonsági kérdéseket illetően, amelyek során olyan témakörök kerültek szóba, mint például a haderőfejlesztés, a Moszkvával való szoros kapcsolat és a feltételezett kínai kémballon.
Majd a kínai képviselők azon aggodalmuknak adtak hangot, miszerint Japán azt tervezi, hogy a következő öt évben megkétszerezi a hadsereg fejlesztésére szánt kiadásokat, a japán tisztviselők pedig Kína Oroszországgal való szoros kapcsolatára hívták fel a figyelmet.
Lehetőségek és kételyek
Kiemelték, hogy az Ukrajna elleni orosz támadás nyomán Peking is erőszakhoz folyamodhat annak érdekében, hogy átvegye az irányítást Tajvan felett, ami egy szélesebb körű konfliktushoz vezethet, egyúttal Tokiót és az Egyesült Államokat is belekeverheti.
Az Al Jazeera beszámolója alapján ezt követően Kína és Oroszország közelmúltbeli hadgyakorlatairól, illetve a feltételezett kínai kémballonról is szót ejtettek, ám Peking minden ezzel kapcsolatos aggályt „alaptalannak” nevezett.