Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
360,18 Ft
Euró
391,56 Ft
Font
463,70 Ft
Bitcoin
67,963 $

Megfékezhető a klímaválság egy óriási, világűrben lebegő napernyővel?

Korábban ez az ötlet nem merült fel komolyan a tudományos eszmecserékben, de a klímaválság súlyosbodásával egyre nagyobb figyelmet kap.

...svg content...Fotó: Unsplash
Világűr
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

A Föld légköre egyre forróbb, az emberiség pedig korántsem tesz eleget azért, hogy megállítsa ezt a folyamatot. Egyes csillagászok és fizikusok azonban úgy vélik, van megoldás erre a súlyos problémára: egészen pontosan az, hogy készítenek egy óriási, a világűrben lebegő napernyőt – írja az RTL a New York Times-ra hivatkozva. Az elképzelés szerint elég lenne, ha a Föld és a Nap között elhelyezett árnyékoló a napsugárzás két százalékát blokkolná: másfél fokkal lehűlne a bolygó, és az éghajlatváltozás következményei kezelhetők maradnának.

Korábban ez az ötlet nem merült fel komolyan a tudományos eszmecserékben, de a klímaválság súlyosbodásával egyre nagyobb figyelmet kap – jegyzik meg. A Utah-i Egyetem egyik tanulmánya annak lehetőségét vizsgálja, hogy port juttassanak az űrbe, ami megszűri a napsugárzást, míg Szapudi István, a Hawaii-i Egyetem csillagásza egy aszteroidához csatolt óriási napernyő tervéről készített tanulmányt. Izraeli kutatók pedig azt állítják, hogy már készen állnak az árnyékoló prototípusának megépítésére is. Soron kívül Magyar Péter fontos információt osztott meg a fővárosi közgyűlésbe delegáltak kapcsán

A Yoram Rozen vezette kutatócsapat úgy számol, hogy a szükséges mennyiségű napsugárzás kiszűréséhez akkora árnyékolóra van szükség, mint Argentína, a súlya pedig legalább két és félmillió tonna lenne. Ezért sok kisebb árnyékolót juttatnának ki az űrbe, ám ahhoz, hogy bizonyíthassák a világ felé, mindez működik, 10-20 millió dollárra lenne szükségük. A szakértők ugyanakkor arra is figyelmeztetnek, hogy napernyő ide vagy oda, le kell állni a fosszilis tüzelőanyagok – szén, olaj, gáz – égetésével, amelyek a klímaváltozás fő okozói.

A Föld átlaghőmérséklete már 1,2 fokkal nagyobb, mint az iparosodás előtt, és ha eléri a felmelegedés a másfél fokot, jelentősen megnő a szélsőséges viharok, aszályok, hőhullámok, erdőtüzek esélye. „Nem azt mondom, hogy ez lesz a megoldás, de szerintem mindenkinek dolgoznia kell minden lehetséges megoldáson” – fogalmazott Szapudi István. Az ő elképzelésének megvalósítása dollárbilliókba kerülne, de szerinte még így is kisebb összegről van szó ahhoz képest, amennyit fegyverkezésre fordítanak a világon.

„Szerintem elég jó üzlet megmenteni a Földet azért cserébe, hogy lemondunk a fegyverek tíz százalékáról” – vélekedett. Ám ellenzői is vannak az ötletnek: például Susanne Baur német kutató, aki a napsugárzás megváltoztatásának modellezésével foglalkozik. Ő azt gondolja, hogy egy ilyen árnyékoló csillagászati összegbe kerülne, és el sem készülne időben a globális felmelegedés üteméhez képest. Ráadásul egy napvihar, vagy aszteroidák megrongálhatják, ennek eredménye pedig hirtelen, katasztrofális következményekkel járó felmelegedés lehet. Ezért kijelentette: az erre szánt időt és pénzt az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának csökkentésére, és a szén-dioxid légkörből való kivonására kellene fordítani.

Fotón mutatjuk, mit okozott a párizsi légtérzár az olimpiai megnyitó alatt

Az átfogó biztonsági intézkedések részeként Párizs légterét lezárták a 2024-es olimpiai játékok pénteki megnyitó ünnepsége alatt.