Napelemmel akár három hónapig repülni képes katonai repülőgép fejlesztésébe kezdtek
Az amerikai hadsereg elhatározta, hogy nekilátnak egy olyan pilóta nélküli repülőgép megalkotásának, amely közel 90 napon keresztül képes a levegőben maradni, hála a szárnyaira szerelt napelemeknek.
A Skydweller névre keresztelt repülőgépet az amerikai–spanyol Skydweller Aero vállalat építheti meg azzal a céllal, hogy a közeljövőben a hadsereg végigpásztázhassa és ellenőrizhesse az óceánok és a tengerek hajóforgalmát.
A gépet a Solar Impulse 2 alapjaira tervezik, ami egy 2015-ben és 2016-ban üzemeltetett, pilótával ellátott egység volt. A cég ezt a modellt alakította át Skydwellerré, mégpedig rendkívül egyszerű módon: kivették a pilótaülést, megnövelték a hatótávot, valamint jelentős módosításokat végeztek el rajta, hogy tovább bírja a levegőben.
A végeredmény egy 72 méter szárnyfesztávolságú repülőgép lett, melynek működését a szárnylapokra helyezett, közel 270 négyzetméternyi nappanelek biztosítják, köszönhetően annak, hogy képesek akár 2 kilowattnyi energiát generálni – írta a New Scientist magazin.
A cég vezérigazgatója, Robert Miller a lapnak adott interjújában elmondta, jelenleg az első tesztelési fázisok zajlanak, és minden arra utal, hogy tökéletes munkát végeztek a fejlesztések során, így hamarosan megtörténhet az első éles bevetés, mely során 90 napon keresztül repkedhet a prototípus.
Az amerikai hadsereg nemrég helyezett forgalomba egy speciális drónt, ami 30 órás műszakokat hajt végre, a repülőgép azonban ezt is jócskán felülmúlhatja három hónapos üzemidejével.
A jövőben a Skydweller akár hidrogénmeghajtást is kaphat, így rossz időjárási körülmények esetén sem szükséges azonnal leszállni vele, helyette csupán be kell izzítaniuk a hidrogéncellás erőforrásokat.