Mesterséges, sírni tudó könnymirigyeket növesztettek laboratóriumban
Olyan könnycsatornákat sikerült előállítani laboratóriumi körülmények között, amelyek meglepő módon képesek ugyanúgy folyadékot és könnyet termelni, mint az emberi szem.
A laborban növesztett könnymirigyeket őssejtek halmazából egy szimpla Petri-csészében alkották meg, alakjuk pedig pontosan ugyanolyanra sikerült, mint amilyen az emberek könnycsatornájában figyelhető meg – olvasható a CNET riportjában.
A Holland Királyi Művészeti és Tudományos Akadémia kutatói elmondták, a mesterséges könnyzacskóknak köszönhetően lemodellezhetik és tanulmányozhatják azokat a szemmel és látással kapcsolatos rendellenességeket, amelyeket korábban csak korlátozott módon tudtak megvizsgálni.
A kutatás társszerzője, Marie Bannier-Hélaouët a portál megkeresésére közölte, a jövőben az organoidoknak, vagyis mesterséges szervecskéknek hála akár átültethető mirigyeket is létrehozhatnak, melyekkel azokon a pácienseken segíthetnek, akiknél leállt a könnycsatornák működése.
Mindezekből kifolyólag a tudósok azt szeretnék elérni, hogy az eljárást szárazszem-szindróma, illetve bizonyos rákbetegségek esetében is alkalmazni lehessen.
Jelenleg a technológia közel sem tökéletes, hiszen a szövethalmaz csupán egyetlen sejttípusból épül fel, ezért a kutatók következő feladata az lesz, hogy beemeljék a szervezet variabilitását is a rendszerbe.
Az organoidok bizarr látványt nyújtanak, úgy néznek ki, mint egy rózsaszín csomó, amely állandóan nedves, és folyadékot áraszt ki magából – pontosan úgy, mint a szemünk, csak sokkal furcsább, már-már horrorfilmekbe illő módon.