Mesterséges izmot hoztak létre, amely edzéssel sokkal erősebbé alakítható
Kutatók egy speciális gélszerű anyagot alkottak meg, melynek szerkezete masszívabbá tehető – pontosan úgy, mint ahogyan a biológiai izomszövetek fejlődnek.
A New Scientist magazin híradásából megtudhattuk, hogy az új anyag segítségével a jövőben olyan robotokat is életre lehet kelteni, melyek saját, mesterséges izomsejtekkel rendelkezhetnek attól függően, éppen milyen feladatokat kívánnak velük végrehajtani.
Az ehhez hasonló módszerekkel épített gépek képesek lesznek alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez, és az állatoknál megszokott módon fejleszthetik saját izomszöveteiket, megnyitva ezzel új dimenziók kapuit az úgynevezett lágy robotika előtt.
Az izmok természetes úton edzés közben azért nőnek meg, mert a szervezet a mozgás során keletkezett károsodásokat igyekszik helyreállítani, az újonnan előállított sejtek pedig sokkal erősebbé és ellenállóbbakká válnak.
A mesterséges izomszövetek az előzetes kísérletek alapján 66 százalékkal masszívabbak természetes társaikhoz viszonyítva, miközben mechanizmusuk teljesen megegyezik velük. A gél belső szerkezetét nanorészecskék tartják össze, ezáltal az anyagot nyújtani lehet, melynek hatására vaskosabbá és ellenállóbbá változtatható.
A módszer egyelőre mindössze egy irányba működik, a gél ugyanis merevebb és feszesebb lesz fizikai stressz hatására, azonban képtelen elernyedni munkavégzés után.
Következő lépésben azt szeretnék elérni, hogy a lágy robotok izmai ugyanúgy képesek legyenek elernyedésre, így egy sokkal hatékonyabb és sokoldalúbb technológiát tehetnek le az asztalra, amivel megreformálhatják a robotika teljes tudományágát.