Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Mesterséges intelligencia tervezte DNS-molekulák forradalmasíthatják a génterápiát

Mesterséges intelligencia tervezte DNS-molekulák forradalmasíthatják a génterápiát

Mesterséges intelligencia tervezte DNS-molekulák forradalmasíthatják a génterápiát
Unsplash/Steve Johnson

Spanyol kutatók olyan mesterséges intelligenciát fejlesztettek, amely precíz génszabályozó DNS-szakaszokat tervez emlőssejtekhez.

A barcelonai Genomszabályozási Központ kutatói jelentős áttörést értek el a genetikai terápiák területén, miután olyan mesterséges intelligenciát fejlesztettek, amely képes speciális DNS-molekulákat tervezni az emlőssejtek génjeinek szabályozására.

A tudományos műhelyben kidolgozott technológia különlegessége, hogy az általuk létrehozott rendszer mesterséges enhanszereket tervez, amelyek a génkifejeződést szabályozó rövid DNS-szakaszok. Ezek a molekuláris struktúrák rendkívül precíz kontrollt biztosítanak a génműködés felett, lehetővé téve például az őssejtek vérsejtekké történő átalakulásának irányítását.

A technológia hatékonyságának bizonyítására a kutatócsoport több mint 64 ezer ilyen szabályozó DNS-szakaszt szintetizált, majd tesztelte azokat egér vérsejtek felhasználásával. A mesterséges intelligencia által tervezett, mintegy 250 bázispár hosszúságú szekvenciákat vírusok segítségével juttatták be a sejtekbe. A szakemberek fluoreszcens jelölők alkalmazásával igazolták, hogy a gének kizárólag a megfelelő célsejtekben aktiválódtak.

A spanyol kutatóintézet munkatársai szerint az új megközelítés gyökeres változásokat hozhat a genetikai betegségek kezelésében. A mesterséges intelligencia által tervezett molekulák alkalmazásával a génterápiás beavatkozások nemcsak pontosabbá, de biztonságosabbá is válhatnak.

A kutatócsoport következő célkitűzése még összetettebb szabályozó elemek létrehozása, amelyek a személyre szabott orvoslásban kaphatnak szerepet. A technológia továbbfejlesztésével olyan terápiás megoldások válhatnak elérhetővé, amelyek minden beteg egyedi genetikai sajátosságaihoz igazíthatók.