Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Mesterséges immunfehérjékkel győzhetőek le a ráksejtek

Az immunoterápia biztató kezelési módszere a daganatos megbetegedéseknek, viszont továbbra sem 100%-ban hatékony.

Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az immunoterápia biztató kezelési módszere a daganatos megbetegedéseknek, viszont továbbra sem 100%-ban hatékony.

A Yale Egyetem kutatói legújabb tanulmányukban rábukkantak az egyik zavaró jelre, amelyet a ráksejtek arra használnak, hogy elrejtőzzenek az immunrendszer elöl, valamint megalkottak egy olyan szintetikus immunproteint, amellyel harcba lehet szállni velük. Soron kívül Orbán Viktor meghívja Izrael miniszterelnökét, aki ellen elfogatóparancsot adtak ki

Az interleukin-18 (IL-18) nevű fehérje egyike az immunrendszer természetes fegyvereinek. Eredeti funkciója szerint az IL-18 a T-sejteket és a betolakodó, pusztító sejteket támadja meg, amelyek fertőzéseket idézhetnek elő, de rákkal szemben ugyanúgy termelődnek, ezért már évek óta azon fáradoznak a tudósok, hogy kiderítsék a pontos mechanizmusát.

https://liner.hu/szenzacios-felveteleken-lathatjuk-az-agy-neuronjainak-pusztulasat/

„Az IL-18-cal kapcsolatban komoly paradoxonok alakultak ki, mivel hihetetlenül erős jeleket küld a megfelelő immunsejteknek a daganatok megtámadása céljából. Mivel semmilyen válasz nem történt a természetes IL-18-ra, ezért úgy gondoljuk, a tumorok valamilyen ellenreakciót alkalmazhattak.”

mondta Aaron Ring, a kutatás vezetője.

A kutatók ezt az ellenválaszt vizsgálták, meglepetésükre pedig találtak egy lehetséges megoldást. Az IL-18 általában az immunsejteket a felületükre kötött receptorok segítségével aktiválják, azonban a ráksejtek óriási mennyiségben bocsájtják ki magukból ezeket az IL-18BP névvel ellátott kötőreceptorokat.

A tudás birtokában rájöttek, hogyan lehetne kikerülni ezt a folyamatot. Az úgynevezett célzott evolúció procedúrát vetették be, amely szimulálja a proteinek funkcionalitásának kialakulásával kapcsolatos természetes szelekciót, ebben az esetben ignorálja az akadályokat és a valódi receptorokhoz kötődik az IL-18.

Az eljárást egereken már sikeresen tesztelték, egyes rágcsálók szervezetéből sikerült teljesen kiirtani a tumoros szöveteket. Bár rendkívül pozitív eredményekkel zárultak az előzetes vizsgálatok, az emberi klinikai teszteléseket csupán a jövő évben kezdhetik el.

Hóhelyzet Magyarországon: egyre több a baleset és a fennakadás

Egyre nagyobb gondot okoz a havazás az országban, sorra jelentik be a különböző baleseteket.

Orbán Viktor meghívja Izrael miniszterelnökét, aki ellen elfogatóparancsot adtak ki

A magyar miniszterelnök megerősítette, Magyarországra hívja Benjámín Netanjáhú izraeli miniszterelnököt, aki ellen nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.