Mesterséges gombafonalakkal pusztíthatóak el a ráksejtek
Érdekes megoldást találtak a Tokiói Egyetem tudósai a daganatos megbetegedések potenciális legyőzésére.
Érdekes megoldást találtak a Tokiói Egyetem tudósai a daganatos megbetegedések potenciális legyőzésére.
Minden emberi sejtnek van egy bizonyos életciklusa, a ráksejtek azonban különféle trükkös módszerekkel el tudják kerülni, hogy időben elpusztuljanak, így a szervezetben sokkal intenzívebben terjedhetnek szét.
Japán orvosok és kutatók egy gombákból származó szintetikus anyagot készítettek, mellyel egy hiányzó gént tudtak újraaktiválni, ezáltal a daganatos elváltozásokat okozó sejteket önpusztító módba tudták kapcsolni.
Amint a sejtjeink beteljesítették a feladatukat és az életük végéhez közelednek, egy előre programozott elmúlási fázison mennek keresztül, amit apoptózisnak hívnak – ekkor lényegében megtisztítják az utat a frissebb és egészségesebb sejtek előtt. Ha azonban genetikai mutációk lépnek fel, akkor a ráksejtek ezt a szakaszt el tudják kerülni, így felszaporodhatnak és tumorokat alakíthatnak ki.
Ennek a mechanizmusnak a megcélzása és az apoptózis elősegítése a ráksejtekben komoly kutatási területét jelenti a mai orvostudománynak. Az olívaolajban és hasonló természetes anyagokban található sókkal való lemosási technikákon kívül az Ascochyta nemzetségbe tartozó gombák szintén hozzájárulhatnak e folyamat létrejöttéhez.
Az úgynevezett FE399 kémiai anyag gombákból történő kivonása sajnos komoly mellékhatásokkal rendelkezett, a Tokiói Egyetem szakemberei viszont egy újabb metódussal mesterséges úton állították elő ezt a molekulát, amelyből eltávolították a kártékony komponenst, ezáltal akár tömeggyártásba is kerülhet a jövőben.
„Egy olyan elegyet szerettünk volna megalkotni, amellyel a vastagbélrákot tudtuk volna kezelni az FE399 szintézisével”, mondta Sina Iszamu, a tanulmány szerzője.
A kutatócsapat a gombafonalakban található anyag összetételének komplex struktúráját kezdte el először elemezni. A hosszú próba-szerencse elvén történő kísérletezések során végül három érdekes foltot véltek felfedezni, melyek éppen ugyanúgy viselkedtek, mint az FE399.
Bár még további analízisekkel bizonyítaniuk kell a szintetikus változat hatékonyságát, a tudósok rendkívül bizakodóak a felfedezésükkel kapcsolatban.
„Reméljük, hogy ezzel az új anyaggal eddig elképzelhetetlen opcióval szolgálhatunk a vastag- és végbélrákban szenvedő páciensek számára, ezáltal javíthatjuk a kórlefolyást és az életminőségüket egyaránt”, zárta gondolatait Sina professzor.
Kapcsolódó hír: