Mégis meg lehet menteni a Hubble űrtávcsövet?
Az elmúlt hónapokban problémahegyek tornyosultak a Hubble űrteleszkóp fölé, és sokáig úgy tűnt, hogy megoldhatatlan maradhat a nemrég bekövetkezett szoftverhiba, ám lehetséges, mégis orvosolhatják a bugot.
A NASA a június 13-i leállás óta gőzerővel dolgozik azon, hogy megmentse az elavulófélben lévő Hubble-t, hiszen a James Webb űrteleszkóp Föld körüli pályára állításáig még hónapok, ha nem évek vannak hátra, így komoly veszteség érhetné ideiglenesen a csillagászokat.
Az amerikai űrhivatal csütörtöki közleménye szerint a mérnököknek sikerült egy új teszttel életet lehelni a Hubble informatikai rendszerébe, egy eljárás során ugyanis jeleket küldött a komputer, azonban a módszer még nem 100 százalékos.
Ha minden a tervek szerint alakul, és végül a folyamatos tesztelések és ellenőrzések révén visszahoznák az életbe a több mint 31 éve működő Hubble-t, akkor az asztronómusoknak nem kellene azon törniük továbbra is a fejüket, milyen alternatív eszközökkel kutassák a galaxis és a világűr rejtett szegleteit.
A NASA űrhajósai 1993 és 2009 között összesen öt alkalommal végeztek el szerelési munkálatokat az űrteleszkópon az azóta már visszavonultatott Space Shuttle segítségével, közel 12 éve azonban már egyetlen javítási procedúrát sem hajtottak végre rajta.
Mivel egy rendkívül elavult, 1980-as évek végén fejlesztett operációs rendszerről van szó, ezért a szoftver helyreállítása is rengeteg időbe telhet, ha pedig az erőforrással adódott probléma, azt távolról körülményes feladat kijavítani, bár nem lehetetlen.
Semmi más dolguk sincs a mérnököknek, mint várni, és abban reménykedni, hogy az ötletük révén újból beindul a Hubble, ha viszont kudarcot vallanak, azzal egy korszaknak vethetnek véget.