Még egymás elől is titkolták a koronavírus eredetét Kínában?
Donald Trump amerikai elnök már a kezdetek óta hajtogatja, hogy a Kínai Kommunista Párt minden tőle telhetőt megtett, hogy eltitkolja a koronavírus-járvány kitörését, amely hozzájárult a globális pandémiává válásához.
Donald Trump amerikai elnök már a kezdetek óta hajtogatja, hogy a Kínai Kommunista Párt minden tőle telhetőt megtett, hogy eltitkolja a koronavírus-járvány kitörését, amely hozzájárult a globális pandémiává válásához.
Időnként szimpla politikai iszapbirkózásnak tűnhetett, ám időről-időre egyre több titkosszolgálati információ lát napvilágot, hogy Pekingnek valóban van vaj a füle mögött. A kínai köztisztviselők január elején kezelték nagyon félre a dolgot, azonban a jelentésekből úgy tűnik, nem csak a világ elől, hanem maguk elől is eltitkoltak számos dolgot.
Az amerikai titkosszolgálatok egyes jelentései rámutattak ugyanis, hogy az állami szinten felelős hivatalnokok több hétig semmi féle információt nem kaptak a vírus potenciális pusztításáról, ugyanis a helyi közép-kínai vezetők jóformán semmit nem árultak el a központnak. A jelentés konklúziója is végül ez lett, hogy Vuhan vezetése megpróbálta eltitkolni a kitörést a központi hatalom elől.
A jelentés eredményei pedig összhangban vannak számos, hasonló eseményt feltételező sajtóértesüléssel. Az amerikai szakértők úgy vélik, ennek az állhat a hátterében, hogy a helyi hatóságok féltek egyszerűen, hogy milyen retorziót kapnak Pekingtől, amiért kitört náluk egy halálos járvány.
A jelentésben ugyanakkor azt nem cáfolják meg, amit Trump és kabinetje mondott, valamint az első perctől kezdve érezhető volt, hogy a Kínai Kommunista Párt is kivette a maga részét a titkolózásból, többek között az Egészségügyi Világszervezet elől is kulcsfontosságú adatokat titkoltak el, a vírus genetikai térképét például hetekig nem küldték el a WHO-nak.
Ne hagyd ki:
Az ördög viszont a részletekben, ugyanis nagyon nem mindegy – akár az USA-Kína kapcsolatok szempontjából sem – hogy ki az igazi hibás, Vuhan vagy Peking. A titkosszolgálati jelentések elsősorban Vuhan felelősségét tartják döntő faktornak, hogy a vírus ilyen szinten elszabadult, és kicsúszott az irányítás alól.
Amerikai szakértők megjegyzik, hogy itt is beállt az úgynevezett „Csernobil-hatás”, hogy a helyi szinten nem adják tovább a szükséges információt, amíg késő nem lesz. Peking válaszát azonban ez sem menti fel, ugyanis többek között felmerült az álhírek terjesztésének a gyanúja is a kommunista párt részéről.
Peking csak január végén ismerte be a vírus potenciálisan pusztító hatását, azonban addigra már több mint egy tucat országban volt már fertőzött. Hogy kinek a hibája, az továbbra sem teljes mértékben tiszta, viszont a hibázó sem számíthatott rá az első néhány esetnél, hogy nyár végére már több mint 22 millió embert betegít meg a vírus.
Ne hagyd ki: