Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Már most súlyos egészségkárosító hatásai vannak a klímaváltozásnak

A globális felmelegedés és az éghajlatváltozás veszélybe sodorhatja mindannyiunk jóllétét és egészségi állapotát függetlenül attól, éppen a világ melyik részén élünk.

Greenbox
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A globális felmelegedés és az éghajlatváltozás veszélybe sodorhatja mindannyiunk jóllétét és egészségi állapotát függetlenül attól, éppen a világ melyik részén élünk.

A Lancet Countdown 2020-as orvostudományi összegző dokumentumából kiderült, hogy a környezeti tényezők igenis súlyos egészségügyi kockázatokkal járhatnak. A tanulmányt 2015 óta készítették neves nemzetközi klímakutató szakemberek – azt vizsgálták, miként hat a klímaváltozás az emberek egészségére. Soron kívül Orbán Viktor mélységesen elítéli Magyar Péter szavait

Öt évvel a kutatás megkezdése után bebizonyították, hogy az éghajlatváltozás emberiségre mért befolyása soha nem volt még annyira aggasztó, mint 2020-ban.

A tudósok a jelentésben beszámoltak az extrém forróságokról, valamint az élelmiszerek és az ivóvíz hiányáról, egyúttal kiemelték a fertőző megbetegedések elszaporodását, melyek mind-mind a klímaváltozással vannak összefüggésben.

Az évente megjelenő Lancet Countdown 16 tényező alapján értékeli a klímaváltozás közegészségügyhöz kötődő hatásait. Többek között olyan faktorokat vesznek figyelembe, mint például a veszélyesen magas hőmérsékletek, a szélsőséges időjárási körülmények, vagy éppen az Egyesült Államokban és Ausztráliában idén pusztító erdőtüzek.

A Lancet Countdown vezető kutatója, a University College London professzora, Ian Hamilton elmondta, a fentebb említett 16-ból az összes tényező romlást mutatott 2020-ban:

„A klímaváltozás következtében fennálló behatások megváltoztatják az életünket, tönkreteszik az egészségünket, és hatást gyakorolnak a jóllétünkre. Mindez azt jelenti, hogy nincs egy kontinens vagy közösség sem, amely érintetlen tudott volna maradni.”

Hamilton hozzátette, az ENSZ tagállamai a klímaegyezmények megkötése során egyáltalán nem fókuszáltak az egészség megvédésére, ezért arra sürgette a világ környezetvédelmi minisztereit, hogy a jövő évben esedékes COP26 klímacsúcson módosítsanak a hozzáállásaikon.