Nincs egyetértés: a magyar kormány ellenáll, nem enged az uniós olajszankció ügyében
Egy forrás szerint a magyar kormány álláspontja akadályozza az Európai Unió legújabb szankciócsomagjának elfogadását, a legutolsó kompromisszumos javaslat sem megoldás.
A magyar kormány többször egyértelművé tette, hogy nem ideológiai okok, hanem a gyakorlat és a geopolitikai helyzet miatt nem tudja elfogadni az Európai Unió hatodik szankciócsomagját, amely olajembargót is bevezetne Oroszországgal szemben.
A Politico úgy értesült, hogy a magyarok ellenállása miatt nem sikerül megvalósítani a csomagot, ugyanis a kormány a legutolsó kompromisszumos javaslatot is elutasította, miután az EU vasárnap azt az engedményt tette volna, hogy Magyarország és Szlovákia 2024 végéig, míg Csehország 2024 közepéig kapna felmentést.
Egy forrás azt mondta a vasárnapi ülés után, hogy nincs kompromisszum a tagállamok között, ugyanis Magyarország továbbra is ellenzi a csomagot, „és ez a probléma“, majd hozzátette, hogy azért nem elég még a 2024 végéig szóló felmentés sem Magyarországnak, mert azt szorgalmazza, hogy teljes (időkorlát nélküli) felmentést kapjon – írja a Portfolio.
Orbán Viktor miniszterelnök a péntek reggeli rádióinterjújában azt mondta, hogy Magyarországnak nagyjából öt évbe telne az átállás, ráadásul több ezer milliárd forintba fájna az energiaellátás teljes átalakítása, és amíg az EU nem ad erre pénzt, addig ezt el sem lehet kezdeni a folyamatot.
A miniszterelnök kiemelte, hogy az olajembargó egyértelmű vörös vonalat jelent az ország számára, és megírta válaszlevelét az Uniónak, jelenleg várják az átdolgozott tervezetet, mert ha erre igent mondana, a rezsicsökkentés is megszűnne, valószínűleg legkésőbb az év végétől.
A Politico forrása szerint „lehetetlent“ akarnak a magyarok: olyasmit akarnak, mint a teljes felmentés. De ez őrültség“. Szijjártó Péter vasárnap az ülés után kiemelte, hogy továbbra is ellenzik a csomagot, mert az súlyos hatásokkal járna, az Európai Bizottság és az Európai Tanács viszont egységesnek mutatkozik, és nem akarnak lemondani a csomagról.
Viszont nem csak a magyar vétó a probléma, ugyanis a déli államoknak sem tetszik a csomag, ugyanis az a terv, hogy 3 hónap múlva eltiltanák az uniós zászló alatti hajókat az orosz olaj szállításától, ami nagy érvágás lenne több országnak a hajóiparuk miatt. A hírek szerint ezt egyelőre „félretették“, várják a G7-egyeztetéseket, ugyanis olyan szabályokat akarnak hozni, amelyekben nincsenek réseket, amelyeket kihasználna Kína vagy Törökország.
A terv most az, hogy hétfőn vagy kedden lesz egy újabb ülés Brüsszelben, amelyen akár meg is egyezhetnek, ugyanis már csak technikai kérdéseken megy a vita az átdolgozott szankciós szöveggel kapcsolatban.