Lyon és a Bajnokok Ligája – a klub jövője szempontjából nagyon rossz eredmény, hogy idáig jutottak
Szinte csodával határos módon, az Olympique Lyon a Bajnokok Ligája 2019-20-as kiírásának elődöntőjéig jutott, ahol a Bayern München tudta csak megállítani a szerda este folyamán, 3-0-s eredménnyel.
Szinte csodával határos módon, az Olympique Lyon a Bajnokok Ligája 2019-20-as kiírásának elődöntőjéig jutott, ahol a Bayern München tudta csak megállítani a szerda este folyamán, 3-0-s eredménnyel.
A Lyon óriási skalpokat gyűjtött be a Bajnokok Ligája egyenes kiesés szakaszában: először a Juventust búcsúztatták, mely végül Maurizio Sarri vezetőedző munkájába került, valamint a végső győzelemre is esélyesnek tartott Manchester Cityt is, melynek esetében a nemzetközi szaksajtó egységben mondja, Pep Guardiola ismételten túltaktikázta magát.
A belföldi ligaszezonja azonban a katasztrófa szótári illusztrációja volt a patinás francia klubnak, ugyanis mindössze a hetedik helyen zártak, mindenféle nemzetközi kupaindulástól nagyon messze elmaradva. Igaz, a Ligue 1 volt az egyetlen topliga, melyet a koronavírus okozta kényszerszünet után nem indítottak újra, mely döntés egyébként a klub elnöke, Jean-Michel Aulas a bíróságon is megtámadott.
Bajnokok Ligája menetelés ide vagy oda, Lyonra nézve igazságtalanul lezárt Ligue 1 ide vagy oda, a francia klubnak szembe kell néznie az igazsággal, hogy valami nagyon félrement. A The Guardianben megjelent hosszas elemzés pedig rámutat, hogy mi is az, ami már évek óta mellékvágányra vezeti a klubot.
A Lyon az elmúlt évtized során katasztrofális üzletekbe futott bele, amelyek nagyon rosszul sültek el, elég csak Yoann Gourcuff, Ederson vagy Aly Cissokho nevére gondolni. Elsősorban az azóta világsztárrá cseperedett akadémistáik húzták ki őket a csávából, főként Alexandre Lacazette, Nabil Fékir, Corentin Tolisso és még sokan mások.
Jelenleg sem más a helyzet, ugyanis a csapat legígéretesebb focistái szintén saját nevelések, például a nagy érdeklődést kiváltó Houssem Aouar vagy Maxence Caqueret. Az elmúlt években a hasonló tehetségek értékesítése volt a Lyon első számú bevételi forrása, több tíz millió eurók ütötték a markukat többek között Lucas Tousart, Mariano Diaz, Tanguy Ndombele vagy Ferland Mendy játékjogáért.
Ne hagyd ki:
Az előző nyári átigazolási időszak azonban más volt, mivel magukhoz képest rengeteg pénzt költöttek, nagyösszegű vételeket eszközöltek: Jeff Reine-Adélaide 27.5 millióért, Joachim Andersen 24 millióért, Thiago Mendes pedig 25 millióért érkezett. Hogyan sült el az ő lyoni kalandjuk? Szemléletes, hogy a Manchester City ellen mind a hárman a padon csücsültek.
Nagyon fontos ezen tekintetben a klub szakmai vezetésében bekövetkezett változás, miszerint Juninho Pernambucano vette a sportigazgatói posztot, az imént említett igazolások már az ő keze alatt történtek. Másik korai döntése is katasztrófába fulladt, ugyanis az idény elején menedzserként kinevezett Sylvinhótól már októberben meg kellett válni, mivel a Lyon a 14. helyen állt a bajnokságban.
Helyére Rudi Garciát hozták, akinek hosszú időre visszanyúló tapasztalata van, és valamelyest helyrerázta a csapatot. Ugyan nem sikerült a szezont lejátszania, ezért nem tudjuk pontosan, „mi lett volna ha”, de erősen feltételezhető, hogy legalább az Európa Liga indulást érő helyre behozta volna a csapatot.
Ezt abból is le lehet vonni, hogy Reine-Adelaide, valamint Memphis Depay hosszú időre kiesése ellenére a két francia hazai kupában rendkívül sokáig menetelt a klubbal, a Coupe de France-ban elődöntős, a Coupe de la Ligue-ben pedig döntős lett, valamint továbbra is folytatta remek formáját az európai kupaporodon.
Itt jön az a pillanat, ahol érdekessé válik a történet, ugyanis Rudi Garcia nem feltétlen egy hosszú távú projekt. Garcia taktikája meglehetősen alkalmazhatatlan francia kiscsapatok ellen, és a csapat még mindig túlságosan is az egyéni megvillanásoktól függ, főként Aouar és Moussa Dembélé zsenijétől, akik potenciálisan távozhatnak a nyáron.
Ne hagyd ki:
Hogy sültek el a nagy pénzes igazolások? Reine-Adélaide az egyetlen, akire azt lehet mondani, hogy fontos szerepet játszott a Lyon idei szezonjában. Andersen maga volt a katasztrófa, nem bírt felnőni a francia futball tempójához, és gyakran mínusz emberként tudtak vele számítani a csapatban. Mendes szintén rossz igazolásnak tekinthető, ugyanis az összeg ellenére, nem tudta beverekedni magát a kezdőbe előbb Tousart, majd Bruno Guimaraes miatt.
Ha már Bruno Guimaraes. A mindössze 22 éves brazil remek teljesítményt nyújtott a holding középpályás posztján, felkeltve egész Európa érdeklődését. A kényszerszünetet megelőzően a Lyon középpályájának egyik, ha nem a legfontosabb pontja volt, ám mióta visszatértek, ő is csak árnyéka önmagának.
Összességében Juninho érkezése óta nagyon rossz igazolásokba futott bele a Lyon. A francia másodosztály gólhányója, a télen érkező Tino Kadewere szintén nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, valamint 8 milliót fizettek Jean Lucas brazil középpályásért, akinek jóformán reménye sincs a kezdő közelébe kerülni.
A probléma a Lyon BL-menetelésében pedig itt rejlik: Garcia elődöntőbe jutása megigazolja Juninho munkáját, hogy remek döntéseket hozott a transzferpiacon. Pedig nem. Ez pedig akkor fog igazán megmutatkozni, ha az ígéretesebb sztárok – Dembélé, Aouar, Guimaraes – távoznak a klubtól, és pótolni kell őket.
Juninho kétségtelenül egy klublegenda a Lyon számára, ki ne felejtené el még semlegesként is. A szakmai döntések viszont eddig nagyon rosszul, sőt katasztrofálisan sültek el. A nagy feladat pedig a mostani nyáron áll előtte, hogy ezeket az ifjú sztárokat pótolni kell – kiindulva az eddigi igazolásokból viszont ez nem biztos, hogy sikerülni fog.
Ne hagyd ki: