Lukasenka az újságírókra is kíméletlenül lecsapott
Számos újságírót toloncoltak ki, valamint vonták vissza a sajtó-akkreditációját a fehérorosz hatóságok, amiért beszámoltak a Fehéroroszországban kitört tüntetéshullámról a feltehető választási csalás kapcsán.
Számos újságírót toloncoltak ki, valamint vonták vissza a sajtó-akkreditációját a fehérorosz hatóságok, amiért beszámoltak a Fehéroroszországban kitört tüntetéshullámról a feltehető választási csalás kapcsán.
Hetek óta, több tízezer ember tüntet Fehéroroszországban Aljakszandr Lukasenka ellen, amiért valószínűsíthetően választási csalással nyerte meg az augusztus 9-i elnökválasztást. A népszerű ellenzéki jelölttel, Szvetlana Tihanovszkájával szemben 80 százalékos győzelmet aratott, amit sem a belaruszok egy része, sem külföldi kormányok egy része nem hajlandó legitimként elfogadni.
A tüntetéseket minden eszközzel megpróbálják leverni a hatóságok, már számos ember életét kioltották – miközben előadták, hogy a nagy része baleset volt. A demonstrálókkal szemben már kínzást is követtek el, a verések szinte napi jellegűvé váltak, a tömeges letartóztatások még inkább.
Nem túlzás állítani, hogy lázban tartják a világsajtót a fehérorosz események, ám nem feltétlen alaptalanul, hiszen csak azt látjuk a szemünk előtt, hogy a nép fellázad egy alapvetően autokratikus, az alapvető emberi jogokat tiszteletben nem tartó vezető ellen, a frusztráltság forradalmi hangulata pedig hatalmas eseménynek számít.
Lukasenka időnként kétségbeesettnek tűnő fenyegetőzésekkel próbálja meg elejét venni a demonstrációknak, eddig mérsékelt sikerrel. Az orosz katonai beavatkozástól a gyárbezárásokig mindent kilátásba helyezett, még a védelmi minisztertől is lehetett hallani ilyet, hogy nem félnek a tüntetők meggyilkolásától.
Ne hagyd ki:
Lukasenka mindenkiben az ellenséget látja a tüntetések beindulása óta, „jó autoriter” vezető módjára. Az Európai Unió, az ENSZ, az Egyesült Államok, a NATO – mindenki felelős volt már a tüntetésekért. Belföldön is igyekszik mindent megtenni, számos nagybecsű értelmiségit tartóztattak már le „állami elleni szervezkedésért”.
Ez pedig egy újabb tetőpontra ért, legalábbis erről számolt be számos sajtóorgánum, többek között a Channel News Asia és az Al Jazeera is. A fehérorosz hatóságok ugyanis több újságírót kitoloncoltak az országból, valamint legalább 17 újságírótól elvették a sajtó-akkreditációját, amiért vették a bátorságot, és be mertek számolni az eseményekről.
A szóban forgó akkreditációkat egyébként az ország külügyminisztériuma állítja ki, így akár önkényesen vissza is vonhatja ezeket. Az érintettek között a Reuters hírügynökség videóújságírója és fotósa, két BBC újságíró és négy Radio Liberty újságíró szerepel. A német ARD elmondása szerint két újságírójukat is Moszkvába deportálták.
A Reuters közleményben reagált a belarusz külügyminisztérium döntésére, melyben elmondták, „nincsen tudomásuk olyan cselekedetről, mely indokolttá tenné az akkreditációtól való megfosztást a fehérorosz újságírók esetében”. A Radio Liberty arról számolt be, hogy a külügyminisztérium megtagadta kiadni, hány újságírótól vették el az akkreditációt.
Az AP hírügynökség beszámolója szerint az ő két, alapvetően moszkvai újságírójukat is visszaküldték Moszkvába, valamint az egyik fehérorosz újságírójuk akkreditációját is elvették. Közleményben ők is reagáltak, melyben rendkívül elítélték a „gátlástalan és könyörtelen támadást, amit a fehérorosz kormány a szabad sajtó ellen indított”.
Ne hagyd ki: