Lenyűgöző felvételek készültek haldokló csillagok őrületes gázfelhőiről
A csillagködök (nebulák) sokszor olyan gyorsan és annyira rövid idő alatt hasadnak szét, hogy a csillagászok csak ritkán tudják őket tüzetesebben megvizsgálni.
A csillagködök (nebulák) sokszor olyan gyorsan és annyira rövid idő alatt hasadnak szét, hogy a csillagászok csak ritkán tudják őket tüzetesebben megvizsgálni.
A NASA Hubble űrteleszkópja kapta lencsevégre azt a momentumot, amikor a csillagok bölcsőjének számító hatalmas, gázzal és különböző anyagokkal teli kozmikus felhők eszeveszett táncot jártak az égbolton.
A távcső széles hullámhosszú begyűjtött adatai alapján a nebulákról még több információt tudhattak meg az asztronómusok.
A vadonatúj felfedezéssel foglalkozó publikáció főszerzője, Joel Kastner elmondta, hogy
„Ezeknek a képeknek a teleszkópból való letöltése olyan volt, mint amikor egy kisgyerek betéved az édességboltba.”
A lélegzetelállító képeken két, viszonylag fiatal planetáris nebula, az NGC 6302 – más nevén Pillangó nebula – és az NGC 7027 – ismertebb nevén Ékszerbogár nebula – látható. E két intergalaktikus objektum a valaha felfedezett legnagyobb nebulák közé tartoznak, mivel bennük óriási mennyiségű gáz termelődik.
Kastner és kollégái rájöttek, hogy rövid idő leforgása alatt válhatott ketté a nebula magjának számító két, egymáshoz rendkívül közel lévő csillag, amelyek következtében szemkápráztató porfelhők jöttek létre.
Mindkét csillagköd valószínűleg két csillag páros táncának végén alakulhatott ki, amikor is az egymáshoz rendkívül közel elhelyezkedő égitestek a gravitációs erők hatására folyamatosan veszítenek a tömegükből, míg teljesen meg nem semmisülnek.
Bruce Balcik, a kutatás társszerzője hozzátette,
Kapcsolódó hír: