Lencsevégre kapták egy bolygó születésének pillanatát
Az emberi történelem során először sikerült rögzíteni egy égitest létrejöttének momentumát.
Az emberi történelem során először sikerült rögzíteni egy égitest létrejöttének momentumát.
A csillagászok nemrég egy lenyűgöző kozmikus spirálról készítettek felvételeket, amely egy galaktikus porfelhőből alakult ki a gravitáció hatására.
Az Európai Déli Obszervatórium (ESO) egy olyan fényképet közölt, amelyen egy csillag körül éppen születő égitestek fedezhetőek fel. A drámai fotókon az látható, ahogyan az óriási űrbéli káosz hatására egy apró pici planéta formálódik a sejtelmes ködből.
A bolygók a hatalmas gáz- és porlemezekből képződhetnek, amelyek a fiatal csillagokhoz közel jönnek létre. Miközben ezek az apró szemcsékből álló halmazok az anyacsillag körül keringenek, egymással folyamatosan ütköznek, a nagyobb részecskék egymásba olvadnak, ezáltal egyre nagyobbá nőnek.
Az évmilliárdok során végül annyi anyagot képesek magukba nyelni, hogy a gravitációs erőknek köszönhetően önálló bolygókká alakulnak.
Az új exoplanéták az AB Aurigae csillag körül vannak kialakulófélben, amely 520 fényévre van a Földtől és a Szekeres csillagképben található.
A tanulmány egyik társszerzője, Emmanuel Di Folco professzor elmondta, hogy a fotókon észrevehető világossárga rész egyértelműen bizonyítja az új bolygók kialakulását:
Kapcsolódó hír: