Lélegzetelállító fotót készített a Hubble a szaturnuszi nyárról
A fényképen egyértelműen kivehető a hatalmas, gyűrűvel rendelkező gázóriás két jeges holdja is.
A fényképen egyértelműen kivehető a hatalmas, gyűrűvel rendelkező gázóriás két jeges holdja is.
2020. július 4-én a NASA Hubble űrtávcsöve igazán lenyűgöző felvételt készített Naprendszerünk második legnagyobb bolygójáról, miközben 1 350 milliárd kilométerre tartózkodott a Földtől, és éppen az északi féltekén beköszöntött az ottani nyári szezon.
A fotón jól látszanak az atmoszférában tomboló viharok, amelyek évről évre változtatnak alakjukon és kiterjedésükön. A bolygó sárgás-barnás színét a hidrogénnek és héliumnak, valamint az ammóniának, a metánnak, a vízgőznek és egyéb szénhidrogéneknek köszönheti.
A Hubble egy vöröses ködfoltot is lencsevégre kapott az északi hemiszférán – ez a jelenség valószínűleg a megnövekedett napsugárzás következtében jöhetett létre, amely során megváltozik az atmoszféra körforgása, valamint módosul az előállított fotokémiai szmog mennyisége.
„Lenyűgöző, hogy pár éven belül észlelhettük az évszakok változását a Szaturnuszon”, mondta Amy Simon, a NASA Goddard Space Flight Center asztronómusa.
A felvételen felfedezhetjük a Szaturnusz két holdját – a Mimas jobb oldalon, az Encaladus pedig alul sejlik fel. Megfigyelhetjük természetesen a gázóriás védjegyének számító hatalmas gyűrűt is, ami legfőképpen különböző méretű jég- és kőzetdarabból tevődik össze.
A mai napig rejtély övezi a Szaturnusz gyűrűinek kialakulását – egyesek szerint egyidősek lehetnek magával a bolygóval, azaz 4 milliárd éve jöhettek létre, mások viszont azt feltételezik, hogy nagyjából a dinoszauruszok idejében formálódhattak a planéta köré.
Ne hagyd ki: