Lehetséges, hogy földalatti létformák élnek a Marson és a Holdon
Amerikai kutatók állítása szerint rájöttek, hogyan lehetne a távoli égitesteken vizsgálni az élet kialakulására utaló jelek alapján a felszínen található különböző képződményeket.
Amerikai kutatók állítása szerint rájöttek, hogyan lehetne a távoli égitesteken vizsgálni az élet kialakulására utaló jelek alapján a felszínen található különböző képződményeket.
A Harvard Asztrofizikai Központ és a Floridai Technológiai Intézet (FIT) kutatócsapata úgy gondolja, kizárólag a víz jelenlétének megállapítása elegendő lenne ahhoz, hogy rátaláljanak a földönkívüli élet első nyomaira, ehhez viszont mélyre kellene fúrni a talajban.
Manasvi Lingam, a FIT asztrobiológus adjunktusa, valamint a The Astrophysical Journal Letters tudományos lapban hétfőn közzétett tanulmány főszerzője elmondta,
Lingam hozzátette: ahhoz, hogy egy bolygón folyékony vízréteg alakulhasson ki, megfelelő atmoszférával és légnyomással kell rendelkeznie. A kutató úgy véli, annak ellenére, hogy Marson csak elvétve találtak vízjeget tartalmazó területeteket, elképzelhető az is, hogy földalatti tavak is keletkezhettek a vörös bolygón.
Avi Loeb, a Harvard Asztrofizikai Központ professzora kiemelte,
Még ha sikerülne is rálelni ezekre a földalatti területekre, még nem biztos, hogy szerves anyagoktól burjánzó közegekként azonosíthatnák őket a tudósok. A Földön tapasztalható extremitásokat is túlélő mikroorganizmusokból kiindulva a legvalószínűbb forgatókönyv alapján a marsi bioszférában szintén csupán ilyen extremofil mikrobák élhetnek.
Lingam közölte, az egyetlen módszere a földalatti tavak felderítésének, ha a Mars és a Hold egyenlítőjéhez közel több tíz kilométer mély fúrásokat végeznének, amit az elkövetkező évtizedben meg lehetne valósítani, ha az Artemis 2024-es missziója után felhasználnák a potenciális holdbázis eszközeit.