Legóhoz hasonló szerkezettel gyorsítható fel a csonttörések gyógyulása
Egyre többet hallunk manapság azokról a speciális anyagokról, amelyekkel elősegíthető a csontsérülések utáni mihamarabbi regenerálódás.
Egyre többet hallunk manapság azokról a speciális anyagokról, amelyekkel elősegíthető a csontsérülések utáni mihamarabbi regenerálódás.
A biológiailag kompatibilis polimerekből készült úgynevezett bioállványzatokat vagy 3D nyomtatással hozzák létre, vagy gél formájában juttatják a megcélzott helyére, ahol végül megszilárdul.
Mindkét esetben felhelyezésük után a sérült résszel szomszédos csontsejtek az állványzat közelébe vándorolnak, lényegében megtelepednek a háromdimenziós mikrostruktúrában. A sejtek ezek után szaporodásnak indulnak, fokozatosan felváltják a polimereket veszélytelen anyagokkal, majd színtiszta csontszövetté alakulnak.
Az Oregoni Egészségtudományi Egyetem, a New York-i Egyetem és a thaiföldi Mahidol Egyetem kutatócsapata Luiz Bertassoni professzor vezetésével kicsit módosítottak az előbb leírt folyamatokon. Apró, üreges, 3D printelt polimerblokkokat hoztak létre, melyeket legókockákhoz hasonlóan egymásra lehet építeni, így az állványzatokat a kívánt alakban és nagyságban lehet megszerkeszteni.
Az így kialakított implantátumok sokkal gyorsabban és egyszerűbben elkészíthetőek, mint a hagyományos, egy darabban 3D nyomtatott változatok. Sőt, a gélbázisú bioállványzatokhoz képest a különböző blokkokat eltérő típusú növekedési faktorokkal tölthetik fel, ami azt jelenti, hogy a cellák külső részein, valamint belső részein más és más anyagot tehetnek, ezáltal jóval pontosabban alkothatják újjá a természetes csontok struktúráját.
A patkányokon végzett laboratóriumi kísérletek során bebizonyították, hogy ezen speciális szerkezetek a tradicionális bioállványzatokhoz viszonyítva háromszor több hajszálér-növekedést generáltak.
Ha a további fejlesztések során sikerrel járnak, akkor a technológiát a sérült szövetek, vagy akár teljes szervek újranövesztéséhez is alkalmazhatják majd a jövőben.