Kozmikus robbanásból származó megmagyarázhatatlanul fényes foltra bukkantak a csillagászok
A fényvillanást a valaha volt legerősebb és legintenzívebb infravörös sugarakból eredeztethető rövidhullámú gamma-kitörésként könyvelték el az asztrofizikusok.
A fényvillanást a valaha volt legerősebb és legintenzívebb infravörös sugarakból eredeztethető rövidhullámú gamma-kitörésként könyvelték el az asztrofizikusok.
A robbanás fényerőssége még az elméletben lehetséges határokat is felülmúlta, fél másodperc alatt annyi energiát lövellt ki az univerzumba, mint amennyit a Nap egész eddigi életciklusa során termelt.
Wen-fai Fong, a Northwestern Egyetem adjunktusa és a The Astrophysical Journal tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerzője elmondta,
A kitörést először idén májusban azonosították, amikor a NASA Hubble űrtávcsövével egy három napig tartó, fényesen ragyogó foltot detektáltak. Az adatok szerint az infravöröshöz közeli fényenergia-emissziója tízszer fényesebbnek bizonyult annál, mint amit előzetesen a tudósok feltételeztek.
Hogy az asztronómusok meggyőződjenek felfedezésük hitelességéről, meg szerették volna állapítani, pontosan honnan érkeznek a jelek és milyen távolságban helyezkednek el a Földhöz képest. A hawaii Maunakeában található WM Keck Obszervatórium adatainak elemzésével rájöttek, hogy sokkal messzebbről származnak, mint azt eredetileg hitték.
A gamma-kitörések az univerzumban előforduló legintenzívebb események, amelyek akkor játszódnak le, amikor két neutroncsillag egymásnak ütközik. A kozmikus randevú nyomán kilonóvák jönnek létre, amelyek ezerszer fényesebbek, mint a klasszikus szupernóvák.