Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Közel kerültek egy életmentő koronavírus-gyógyszer megalkotásához

Habár az elmúlt időkben egyre több antivirális készítményről, például a remdesivirről és a favipiravirről azt hallhattuk, hogy javíthatnak a súlyos komplikációkkal küzdő COVID-19 páciensek egészségi állapotán, egy általánosan elfogadott, koronavírus elleni gyógyszert még senki sem tudott kifejleszteni.

...svg content...Mohács, 2020. május 12. Mintavétel a koronavírus-szűrések elvégzésére kijelölt rendelőben a Mohácsi Kórházban 2020. május 12-én. A koronavírus-szűrőprogramban a budapesti Semmelweis, valamint a debreceni, a szegedi és a pécsi egyetem vesz rész. A programba 17 ezer 780 embert hívtak meg véletlenszerűen kiválasztva. Ők életkorra, nemre és regionálisan is reprezentálják a magyar társadalmat. MTI/Sóki Tamás
Külföld
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Habár az elmúlt időkben egyre több antivirális készítményről, például a remdesivirről és a favipiravirről azt hallhattuk, hogy javíthatnak a súlyos komplikációkkal küzdő COVID-19 páciensek egészségi állapotán, egy általánosan elfogadott, koronavírus elleni gyógyszert még senki sem tudott kifejleszteni.

A jó hír, hogy ez a közeljövőben változhat, ugyanis az izraeli NeuroRX gyógyszeripari vállalat kutatói komoly előrelépést tettek a kórokozó megismerésében – olvasható a The Jerusalem Post hírportál legfrissebb cikkében. Soron kívül Korlátozottan ugyan, de újraindult a vasúti közlekedés a Déli pályaudvaron

A Sars-CoV-2 vírus felszínén speciális kulcsproteinek ülnek, amelyekkel képesek lényegében feloldani a kettes típusú alveoláris sejteket a tüdőben – a szakmában ezeket a fehérjéket hívják tüskeproteineknek, illetve maga a fertőző részecske elnevezése is innen ered, mivel koronához hasonlít az alakjuk.

Amint a vírus bekerül ezekbe a sejtekbe, leáll az úgynevezett pulmonális felületaktív anyagok termelődése, melynek következtében képtelen a szervezet ellátni megfelelő mennyiségű oxigénnel a tüdőt, így az teljesen összeeshet, a páciensek pedig lélegeztetőgépre kényszerülnek.

„Általában úgy gondolunk az oxigénre, mint egy jó dologra, azonban sokszor nem tudatosítjuk, hogy egy bonyolult gázról van szó. Az oxigén okozza a rozsdásodást is. Evolúciós szempontból amikor az első élőlények kijöttek a szárazföldre a vizekből, nedvesen kellett tartaniuk a tüdejüket, hogy az érzékeny sejtjeik ne szenvedjék meg a légzés okozta károkat.”

magyarázta Jonathan Javitt, a NeuroRX vezérigazgatója.

Javitt és kollégái a világon először sikeresen előállították a kettes típusú alveoláris sejtek működéséhez nélkülözhetetlen vazoaktív intesztinális peptidek (VIP) első mesterséges formáját, az Aviptadilt.

Az új gyógyszer képes blokkolni a koronavírus szaporodását, megelőzi a kettes típusú sejtek halálát, valamint stimulálja a fehérvérsejtek termelődését, amelyek cserébe hasznos vegyületeket választanak ki, amikkel kivédhető a kórokozó támadása.

Az orvosok három különböző kórházból arról számoltak be, hogy a röntgenfelvételek alapján a korábban súlyos szövődményekkel küszködő páciensek tüdője szinte megtisztult, az előzetes eredmények rendkívül ígéretesek.

Egy brazil kutatásból kiderült, hogy a COVID-19 túlélőinek vérében kétszer annyi VIP található, mint azoknál, akik áldozatául estek a kórokozónak. Igaz, hogy az Aviptadillal nem lehet megelőzni azt, hogy valaki elkapja a koronavírus-fertőzést, viszont rengeteg emberi életet menthetnének meg vele.