Hat ok, amiért nem oltatják be magukat az emberek
A világ szinte minden országa számára kihívást jelent, hogy rávegyék a lakosságot a koronavírus elleni vakcina felvételére, amely nem bizonyul mindig olyan egyszerű feladatnak.
Második ok – a koronavírust nem tartják elég veszélyesnek
Már bő egy éve annak, hogy kitört a világjárvány, sokak azonban még mindig nem tekintik akkora fenyegetésnek a koronavírus-fertőzést. Az ilyen embereket az sem győzi meg, hogy világviszonylatban már 172 millió fertőzött és közel 3.7 millió halálos áldozata van már a pandémiának, a valós számok pedig még ennél is rosszabbak lehetnek.
A vírus súlyosságában való kételkedésnek több megnyilvánulási formája van. Ott van egyrészt az a forma, amikor a fiatalok kételkednek a vírus súlyosságában, ez inkább egy relatív kétely: nem vonják kétségbe, hogy az idősek számára ez veszélyes, azt viszont igen, hogy rájuk nézve az lenne.
Van a kételkedőknek egy olyan csoportja is, amely azért nem akarja beoltatni magát, mert már átesett a koronavíruson és úgy gondolja, hogy már nem fog megfertőződni – mindezt annak ellenére, hogy egyre több tanulmány támasztja alá, hogy a vakcinák erősebb immunválaszt tudnak nyújtani, mint a természetes fertőződés.
Többen vannak olyanok, akik pedig egyáltalán nem gondolják súlyosnak a koronavírust, ettől a csoporttól hangzanak el a szokásos szólamok: „nem rosszabb, mint egy influenza”, „nem is létezik a vírus”, valamint a különböző adatrelativizálások és összeesküvés-elméletek, amely még a vírus létezését is kétségbe vonják.
A Vox megjegyzi, hogy ezekben a kategóriákban volt már rá példa, hogy sikerült feloldani a távolságtartást azáltal, hogy valami nyereményhez kötötték a vakcina beadását: ingyen mozijegy, vakcinalottó, koncertjegy, stb. Magyarországon a védettségi igazolványhoz kötött kiváltságokkal próbáltak motiválni embereket, mely részben sikerült is.