Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
370,08 Ft
Euró
393,84 Ft
Font
460,12 Ft
Bitcoin
63,637 $

A BioNTech szükség esetén 100 nap alatt képes módosítani a koronavírus-vakcinán

A BioNTech azt állítja, hogy 100 napon belül le tudja gyártani és el tudja szállítani vakcinájának frissített változatát, ha a Dél-Afrikában észlelt új Covid-változatról kiderül, hogy kikerüli a meglévő védettséget.

Fotó: Beoltanak egy férfit a német-amerikai fejlesztésű Pfizer-BioNTech koronavírus elleni oltóanyag, a Comirnaty-vakcina harmadik, emlékeztető adagjával a salgótarjáni Szent Lázár Megyei Kórház oltópontján 2021. november 21-én. MTI/Komka Péter
Külföld

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A biotechnológiai vállalat már vizsgálja, hogy a Pfizerrel közösen kifejlesztett vakcina jól működik-e az omikron nevű variáns ellen, amely nagyszámú mutációja miatt aggodalmat keltett, és az első feltételezések szerint gyorsabban terjedhet.

A vállalat szerint két héten belül tudni fogja, hogy jelenlegi vakcinája a laboratóriumi kísérletek alapján kellően hatékony-e a B.1.1.529-es, az Egészségügyi Világszervezet által omikron névre keresztelt változat ellen. A BioNTech közölte, ha szükséges, készen áll arra, hogy az új variánshoz jobban igazítsa a vakcináját – adta hírül a The Guardian. Soron kívül Ez történik, ha gyakran fogyasztunk tojást

A Pfizer és a BioNTech már hónapokkal ezelőtt lépéseket tett annak érdekében, hogy egy új variáns esetén hat héten belül adaptálni tudja az mRNS-vakcinát, és 100 napon belül leszállítsa a kezdeti tételeket” – áll a vállalat közleményében.

Az amerikai Moderna vállalat közölte, hogy három meglévő Covid-19 emlékeztetővakcina-jelöltet tesztel az omikron variáns ellen, és hogy egy új mutáció-specifikus támogató oltást is ki fog ellene fejleszteni.

Kezdettől fogva azt mondtuk, hogy a világjárvány legyőzésére törekedve elengedhetetlen, hogy proaktívak legyünk, ahogy a vírus fejlődik. Az omikron variáns mutációi aggasztóak, és már napok óta a lehető leggyorsabban dolgozunk az e variáns elleni stratégiánk megvalósításán” – nyilatkozta Stéphane Bancel, a Moderna vezérigazgatója.

Más oltóanyaggyártók, köztük a Johnson & Johnson is megerősítette pénteken, hogy tesztelik vakcináik hatékonyságát az új variáns ellen annaj érdekében, hogy felmérjék, szükség lesz-e frissítésekre. Az AstraZeneca közölte, hogy már kutatást végez Botswanában és Eswatiniban, ahol a variánst azonosították, hogy valós adatokat gyűjtsenek arról, milyen effektivitással bír az Oxford/AstraZeneca vakcina az új variáns ellen.

Jelenleg a védelem csökkenésével kapcsolatos aggodalmak elméleti jellegűek, mivel a vakcina által megcélzott tüskefehérje igen nagy számú, a delta variánshoz képest kétszer annyi mutációt tartalmaz. Az emberi immunrendszer számos olyan antitestet termel, amelyek a tüske több különböző helyére irányulnak, így ha a tüske egy része meg is változik, a vakcina általában még mindig jól működik.

A B.1.1.529-ben viszont az antitestek által megcélzott célpontok szinte mindegyike más, ezért a tudósok különösen aggódnak amiatt, hogy ez a változat képes lesz kibújni a vakcinák támadása mögül.