Koronavírus – szakértői vizsgálatok is megerősítették a remdesivir hatékonyságát
Az Amerikai Nemzeti Egészségvédelmi Intézet (NIH) a pénteken a New England Journal of Medicine tudományos lap hasábjain megjelent, szakemberek által alátámasztott tanulmány közzététele után bejelentette, hogy a Gilead Sciences készítménye hatásos lehet a koronavírussal szemben.
A tesztelések még javában zajlanak, azonban az előzetes eredmények után egyértelműen látszik, hogy a remdesivir négy nappal lerövidítette a COVID-19 fertőzés tüneteiben szenvedő betegek felépülési idejét, ami 31%-os javulás a hatástalan placebo-csoporthoz képest.
Az adatok párhuzamban állnak azokkal a korábbi klinikai kísérletekkel, amelyeket februártól egészen múlt hónap végéig végeztek el 10 ország 1 063 páciensén.
A kutatók kiszámolták, hogy a diagnózis felállítását követő 14 nap után a remdesivirrel kezelt betegek 7%-a halt, míg a placebo-csoportnál ugyanez az érték 12%-ra emelkedett. Szerintük a halálesetek közti minimális különbség nem mutat szignifikáns eltéréseket.
Hozzátették, hogy a légzőszervi rendellenességek kialakulásának megakadályozására a remdesivir mellett más gyógyszereket is ajánlanak az orvosoknak, ezáltal csökkenthető az elhalálozás kockázata.
Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerfelügyelete (FDA) május elsején engedélyezte a Gilead antivirális szérumának sürgősségi ellátásban való alkalmazását, azóta a farmakológiai cég 1,5 millió fiolányi remdesivirt adományozott a kórházaknak – ez a dózis körülbelül 140 ezer páciens kezeléséhez elég.
Közben jó hírek érkeztek a távol-keleti országból is: