Koronavírus – nem tapasztaltak mellékhatásokat a beoltott gyerekeknél
Izraelben kísérleti jelleggel megkezdték a 12 és 16 év közötti tinédzserek vakcinációs programját, amely során összesen 600 gyermeket oltottak be a Pfizer-BioNTech covid elleni készítményeivel.
Az izraeli egészségügyi minisztérium azoknak a gyerekeknek javasolja az oltást, akik meghúzódó alapbetegségekben szenvednek, ezáltal védettnek érezhetik magukat a kórokozó támadása esetén.
A The Guardian információi szerint a Pfizer az oltással párhuzamosan folytatja fiatalokkal kapcsolatos humán kísérleteit is, melyek végeredménye néhány hónapon belül a nyilvánosság rendelkezésére állhat.
A vakcinációs kampány felgyorsításával Izrael a pandémia egyik legfontosabb problémakörét kezdte el feszegetni, melyet más országok is kérdésesnek találnak, ez pedig nem más, mint hogy be kell-e oltani a gyerekeket, vagy sem.
Izraelben az előzetes becslések alapján heteken belül részesülhet a lakosság körülbelül 60 százaléka a covid-védőoltások mindkét dózisában. Ez az arányszám a nyájimmunitás bűvös határértéke, amelyen túl elméletileg vissza lehet szorítani a kórokozó intenzív terjedését.
Mindeközben sajnos egyre inkább megmutatkozik az új koronavírus-mutációk potenciálja is, burjánzásukkal gondok léphetnek fel az oltási folyamatokban, hiszen a genetikailag módosult covid-törzsek sokkal ellenállóbbakká és fertőzőképesebbekké válhatnak.
Izrael miniszterelnöke, Benjámín Netanjáhú legutóbb arról beszélt, hogy április és május környékén zárulhat le a felnőttek beoltása, ezután közvetlenül a gyerekekkel fejezhetnék be a nagy vakcinációs kampányt.
Oliver Geffen epidemiológus kicsit más véleményen van, mint a kormányfő, elmondása szerint a nyájimmunitás eléréséhez nem feltétlenül szükséges az egészséges fiatalok beoltása, sokkal inkább azokra az idősekre kellene összpontosítani, akik meglévő betegségekkel küzdenek és a veszélyeztetett korcsoporthoz tartoznak.