Koromfeketévé válhat az Antarktisz
Minden jel arra utal, hogy a fehéren rikító déli sarkvidék hamarosan sötét, szürkés tájjá alakulhat.
A Nature Communications tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint kutatók megállapították, egyre több ember tölti idejét az Antarktiszon, ami annak a következménye, hogy jelentősen enyhült az időjárás a déli sarkvidék környékén.
Igazából egy ördögi körnek lehetünk szemtanúi, ugyanis a turizmus felvirágzása révén rengeteg nem kívánt szennyeződés kerül a hóra, ami elsötétíti azt, mindezek hatására pedig gyengül a fényvisszaverő képessége, ezáltal a napsugarak gyorsabban tudják felolvasztani a befagyott rétegeket.
Kutatók a félsziget turisztikai célpontjai közelében vett hómintákat vizsgálták, és kimutatták, hogy lényegesen nagyobb mennyiségű fekete szén volt bennük, mint a kontinens más részein, amiért szerintük az emberek okolhatóak.
„Felméréseink azt mutatják, hogy a kutatási létesítmények és a népszerű turisztikai útvonalak körüli hóréteg feketeszén-tartalma jelentősen meghaladja az Antarktisz más részein mért háttérszinteket” – olvasható a tanulmányban.
Nemcsak az eldobott szemét, hanem a hajókból származó üzemanyag és káros gázok is súlyosbíthatják a helyzetet, ezért egyetlen megoldás az lenne, ha olyan dízelfajtákat választanának, amelyekkel csökkenthető az emisszió mértéke.
Ha minden marad a régiben, akkor tudósok szerint az évtized végére leromolhat a sarkvidék állapota. Mindezt azokra a következtetésekre támaszkodva állapították meg, melyekből megtudhattuk, hogy 2019 és 2020 nyarán több mint 74 ezren látogattak el a kontinensre, amellyel szinte berobbant a karbonlábnyom és a szennyezettség mértéke.