Koponyára helyezett mágnesekkel gyógyítható a depresszió
A Stanford Orvosi Egyetem kutatóinak sikerült különleges agymágnesekkel kezelni a depresszióval küzdő pácienseket.
Tudósok rájöttek, hogy az úgynevezett Stanford neuromodulációs terápia (SNT) segítségével a depresszióban szenvedő betegek 80 százaléka a tünetek és a szorongás enyhülését tapasztalta, ami áttörő sikerként értékelhető.
A technika középpontjában a transzkraniális mágneses stimuláció (rTMS) áll, amely során egy mágneses tekercsekből álló eszközt rögzítenek a páciens koponyájára, ami magas dózisú mágneses impulzusokat gerjeszt.
A kezelés mindössze öt napig tart, minden egyes beteget MR vizsgálatok során ellenőriznek, így személyre szabottan változtatható a dózis mennyisége, valamint az is, hogy pontosan mennyi ideig sugározzák be mágnessel az agyát – olvasható a Gizmodo magazin riportjában.
Kutatók bebizonyították, hogy az SNT a depressziós, szorongó betegek 80-90 százalékánál hatásos volt, és el tudták vele kerülni az öngyilkosságra buzdító gondolatok kialakulását, illetve azokat a mentális zavarokat is, amelyek bezárkózásra késztették a résztvevőket.
A magazinnak nyilatkozó, klinikai tesztekben részt vevő 60 éves önkéntes elmondta, már gyerekkora óta küzd a depresszióval, és élete során több ízben is megfogalmazódott elméjében az öngyilkosság gondolata, az új terápiának köszönhetően viszont olyan jól érzi magát a bőrében, hogy vidámabb, mint valaha:
„A harmadik napon kezdtem el érezni a pozitív hatását, utána egyre javult az állapotom. Szeptember óta boldognak érzem magam, normálisan alszom, és az öngyilkossági fantáziáim is megszűntek. Teljesen más perspektívából tekintek a világra és az életemre.”