Klímaváltozás: heti két hamburgerre kell csökkenteni a húsfogyasztást
Emellett a tömegközlekedés gyorsabb bővítése, az éves erdőirtás mértékének csökkentése, valamint a karbonsemlegesség elérése is ugyanilyen fontos.
Egy új, 200 oldalas jelentés szerint az egészségesebb, fenntarthatóbb étrendre való átállásnak a jelenleginél ötször gyorsabban kell megvalósulnia ahhoz, hogy le tudjuk lassítani a klímaváltozást és elkerülni annak beláthatatlan következményeit.
A szerdán közzétett, State of Climate Action 2022 című jelentés pontosan felvázolja, ehhez mire van szükség: elsősorban a húsfogyasztás csökkentésére, ám emellett a tömegközlekedés gyorsabb bővítése, az éves erdőirtás mértékének csökkentése, valamint a karbonsemlegesség elérése is fontos.
Kifejtették, hogy ha 2030-ra fejenként heti két hamburgerrel egyenértékű mennyiségre sikerül csökkenteni a húsfogyasztást, az jelentősen hozzájárulna a Párizsi Megállapodás azon céljához, hogy a globális hőmérséklet-emelkedést másfél fokra korlátozzák.
Ez úgy valósítható meg, ha a napi húsfogyasztást 2030-ra fejenként 79, 2050-re pedig 60 kilokalóriára csökkentik a nagy húsfogyasztású régiókban, mint például Amerikában, Európában és Óceániában – számolt be a DailyMail.
Felhívták a figyelmet arra is, hogy a húsban gazdag étrendet az intenzív állattenyésztés táplálja, amely elpusztítja az élőhelyeket és üvegházhatású gázokat termel, valamint a globális felmelegedéshez is hozzájárul az állatállomány metán–, dinitrogén-oxid- és szén-dioxid-kibocsátása miatt.
Ezáltal minden apró részlet számít, ami segít az emberek és a bolygó védelméért vívott harcban, s bár már korábban is láttunk több fontos előrelépést, elegendő változás azonban továbbra sem történt, így folytatni kell.