Koronavírus – a kínaiaknak nem érdeke, hogy kiadják a laboratóriumi eredettel kapcsolatos adatokat
Kis-Benedek József szerint érthető és természetes dolog, hogy az USA elnöke utasítást adott a hírszerző szolgálatoknak, hogy minden lehetséges adatot gyűjtsenek be a koronavírus eredetéről.
A biztonságpolitikai szakértő az InfoRádiónak adott interjújában elmondta, vannak gyanús jelek, amelyek mind a baleset, mind a szándékos kiengedés hipotézisét alátámasztják, ezért elengedhetetlenül fontos, hogy minél hamarabb tisztázzák, valójában mi történhetett.
Kis-Benedek József azt sem tartja kizártnak, hogy Kína a biológiai fegyverek fejlesztése során komoly előrelépéseket tett az elmúlt években, és véletlenül egy ilyen kísérlet alkalmával keveredett ki a koronavírus a laboratóriumból.
A CIA jelen pillanatban főképp emberi erőforrással gyűjtött információkra támaszkodhat, olyan embereket kereshet, akik az ügy közelébe juthattak, és arról hajlandók információkkal szolgálni.
Ennek a végrehajtása azonban Kínában nagyon nehéz, vélhetően a helyi elhárítás részéről is már megtették a szükséges intézkedéseket, és elzárták a külvilágtól azokat, akik bármilyen tudomással rendelkeznek. Vagyis sok szerencse és megannyi véletlen kell ahhoz, hogy a CIA sikerrel járjon.
„Várhatóan nemcsak kínaiakat, hanem velük szövetségben állókat is fel fognak használni, illetve olyan szervezeteket is meg fognak keresni, amelyek valamilyen információval rendelkeznek Kína ez irányú tevékenységéről. Elsősorban olyan területeken kell lépni, mint az egészségügy és a hírszerzés” – tette hozzá a szakember.
Hogy végül lesz-e bizonyíték, azzal kapcsolatban a biztonságpolitikai szakértő nem kívánt jósolni, azt a jövő kérdésének tartja. Ugyanakkor Kis-Benedek József nem optimista, mert a kínaiaknak a legkisebb érdekük sem fűződik ahhoz, hogy ezt kiadják. És a kínaiak tudnak titkot tartani.