Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Kínában mostantól tilos túl sok ételt rendelni

A kínaiakat mostantól törvény kötelezi arra, hogy az éttermekben csak a megfelelő mennyiségű ételt rendeljék, bár az, hogy ez pontosan mit is jelent, további értelmezésre szorulna.

...svg content...Fotó: Unsplash/Marta Markes
Külföld
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

Kína elfogadta az élelmiszer-pazarlás elleni törvényt, amely megtiltja, hogy az éttermekben a szükségesnél többet rendeljenek az étkezők, mely átfogó és kissé zavaros jogszabály milliók számára boríthatja fel az étkezés élményét.

A múlt héten életbe lépett törvény azon élelmiszer-pazarlás elleni kampány része, amely tavaly söpört végig az országon, miután Hszi Csin-ping kínai elnök „aggasztó” problémának nevezte az élelmiszer-pazarlást, amely veszélyezteti Kína élelmezésbiztonságát. Tilos továbbá a falánkságról, a „mukbang” néven ismert étkezési showműsorokról készült videók filmezése vagy megosztása is. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Kínát egyáltalán nem fenyegeti közvetlen élelmiszerhiány. Hszi azonban augusztusban élelmiszer-takarékossági kampányt indított, mondván, a koronavírus-járvány okozta gazdasági zavarok ébresztőnek hatottak arra vonatkozóan, hogy az országnak biztosítania kell a megfelelő élelmiszer-ellátást. Az ENSZ Élelmezési Világprogramja szerint a járvány idején bekövetkezett ellátási zavarok emberek tízmillióit sodorták az éhhalál szélére.

A helyi hatóságok Kínában különböző intézkedésekkel álltak elő az elnöki utasítás végrehajtására: hivatalnokokat küldtek ki, hogy ellenőrizzék a vállalati étkezdékben történő élelmiszer-pazarlást. A vendéglátóipari csoportok az úgynevezett „N-1” étkezéseket támogatták, ami azt jelenti, hogy az ételek száma kevesebb legyen, mint a vendégek száma.

Egyes éttermek vállalták, hogy kis adagokat kínálnak. Az egyik étterem Changsha központi városában például mérleget helyezett el a bejáratnál, és a vendégek súlya alapján adott ételajánlatokat. A cenzorok az egykor népszerű kajálós videókat is eltávolították az olyan rövid videós oldalakról, mint a Douyin, mely a TikTok kínai változata.

A kínai állami média szerint Kínában évente mintegy 35 millió tonna élelmiszer megy veszendőbe. Összehasonlításképpen: az Egyesült Államokban legalább 66 millió tonna élelmiszer megy veszendőbe évente az amerikai mezőgazdasági minisztérium adatai szerint.

Az új törvény szerint az éttermek akár 1550 dollárig (445 ezer forint) terjedő bírsággal sújthatók, ha azzal „tévesztik meg a fogyasztókat”, hogy megengedik nekik, hogy túlzott mennyiségű ételt rendeljenek, és ezzel pazarlást okoznak.

A tévéállomások és az online médiavállalatok akár 16 ezer dolláros (4 746 000 forint) bírsággal is sújthatók, ha rajtakapják őket, hogy kajálós videókat készítenek vagy tesznek közzé. A törvény azt is előírja, hogy a banketteket szervezőknek és a vendéglátósoknak megfelelő mennyiségű ételt kell rendelniük, amikor étteremben étkeznek.

Egyelőre nem világos, hogy a szabályozók hogyan fogják érvényesíteni az egyéni rendelésre vonatkozó szabályt, ugyanis az új törvény nem ír elő bírságot a szabálysértők számára. Kínában bevett gyakorlat, hogy a vendéglátók a szükségesnél több ételt rendelnek, különösen üzleti vagy családi összejöveteleken, hogy ezzel is demonstrálják gazdagságukat és vendégszeretetüket.

Kedden a keleti Nanking város hatóságai az élelmiszer-pazarlás elleni törvény alapján először figyelmeztettek egy pékséget: az üzletről kiderült, hogy olyan süteményeket dobott ki, amelyek nem tűntek szépnek, vagy amelyeket nem lehetett ugyanazon a napon eladni, amikor készültek.

Az üzlet tulajdonosa később megígérte, hogy a maradékokat eladományozza, vagy ingyenes mintákat készít belőlük a vásárlóknak – jelentette a Yangtse Evening News helyi lap. Néhány internetező megkérdőjelezte, hogy az élelmiszer-pazarlás elleni fellépést nem viszik-e túlzásba, és nem sérti-e az emberek szabadságát a legalapvetőbb élvezetek terén – írja a Vice.

A kínai kormány ezen a héten felfüggesztette egy népszerű fiúcsoport versenyét is, amely arra kérte a nézőket, hogy vásároljanak tejtermékeket, hogy támogassák kedvenc versenyzőiket. Az italok egy részét állítólag a lefolyóba öntötték.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.