Kína megelőzné Amerikát a Marson
Kína már 2030-ban elindítaná a Tianwen-3 küldetést, hogy a Mars-minták Földre való visszajuttatásában megelőzzék az Egyesült Államokat.
A Wuhanban tartott kínai űrkonferencián Wu Weiren, a kínai holdkutatási program főtervezője kijelentette, hogy Kína ambiciózus célja, hogy az első nemzet legyen, amely mintákat hoz vissza a Marsról.
Kína időzítése némileg megelőzi a NASA hasonló törekvéseit, az amerikai űrkutatási hivatal ugyanis szintén a 2030-as évek elejét célozta meg. Wu nyilatkozata némiképp alátámasztja a NASA-vezér Bill Nelson közelmúltbeli nyilatkozatát is, amikor arról beszélt, hogy a kínai űrtechnológia gyors fejlődésen megy keresztül, ezért a NASA-nak is komoly összegeket kell megmozgatnia, hogy tartani tudják a lépést.
Kína űrkutatási törekvései ráadásul nemcsak a Marsra összpontosítanak, ugyanis olyan jelentős eredményeket is elértek az elmúlt öt évtizedben, mint például a holdi kőzetminták kinyerése. A Tianwen-3 küldetés mellett Wu felfedte a világ első marsi mintaelemző laboratóriumának megépítésére vonatkozó terveit is, ezzel is jelezve, hogy a Marsot tekintik elsődleges kutatási célpontjuknak, írja az Interesting Engineering.
A NASA költségvetési kihívásokba ütközött
Ezzel szemben a NASA költségvetési kihívásokba ütközött a Mars Sample Return (MSR) misszióval kapcsolatban, a projekt összege ugyanis drámai mértékben megugrott, az előzetesen kalkulált 7 milliárd dollárról 11 milliárdra emelkedett.
Mindez arra késztette az űrhivatalt, hogy alternatív, költséghatékonyabb stratégiákat is számításba vegyen a küldetés teljesítésére, ami azonban a minták Földre hozatalát 2040-ig késleltetheti.
Bill Nelson, a NASA vezetője szerint innovatív megközelítésekre van szükség a küldetés céljainak megfizethető és hatékony teljesítéséhez, aminek részét képezheti a SpaceX-hez hasonló magán űrkutatási vállalkozásokkal való lehetséges együttműködés is.