Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
369,24 Ft
Euró
395,46 Ft
Font
468,40 Ft
Bitcoin
62,027 $

Kína befolyásolja a közvéleményt: „az Egyesült Államok uralni akarja a világot“

Vlagyimir Putyin elnöknek hangos támogatói vannak Kínában, a hatalmon lévő Kommunista Párt pedig azt közli a néppel, hogy ők az USA által vezetett zaklatások célpontjai közé tartoznak.

...svg content...Fotó: MTI/EPA/Stringer
Európa
Author image

Fazekas Kiara Barbara

Szerkesztő

„Ha Oroszországot elpusztítják, mi leszünk a következők. Ez biztos. Az Egyesült Államok uralni akarja a világot“ – idéz az ABC News egy pekingi nyugdíjast. 

Ezek a mondatok tökéletesen tükrözik a kormány álláspontját, ugyanis egyre közelebb állnak ahhoz, hogy Moszkva szövetségesei legyenek, bár azt mondják, hogy a háborúnak minél előbb véget kell vetni, hangsúlyozzák, hogy a valódi hibás az Egyesült Államok. 

A Beijing News által közzétett utasítások szerint a médiumokat arra kötelezték, hogy csak oroszbarát tartalmakat tegyenek közzé, és cenzúrázzák az oroszellenes vagy nyugati párti  nézeteket, azonban a bejegyzés később lekerült a közösségi médiából. 

 A közösségi médiában rövid időre megjelent egy neves egyetemek öt professzora által aláírt levél, amely bírálta Oroszországot, amiért megtámadta a szomszédját, de hamarosan ez is eltűnt. Az online és közösségi médiában is van helye az Ukrajna iránti szimpátia kifejezésének, azonban nincs helyen Moszkva bírálatának. 

A kormánypárt évtizedek óta használja az iskolai tankönyveket és a teljes egészében állami ellenőrzés alatt álló médiát a nacionalista érzelmek táplálására. Azzal vádolja az Egyesült Államokat, hogy megpróbálja megakadályozni Kína felemelkedését az őt megillető globális vezető pozícióba.

Az állami média megismétli Peking azon álláspontját, hogy az Egyesült Államok és európai szövetségesei hibásak az ukrajnai háborúért, mert nem reagáltak az orosz aggodalmakra, miszerint Ukrajna nem csatlakozhat a NATO-hoz. 

Emellett visszhangozzák azokat a panaszokat, hogy Washington beavatkozik az ország  belügyeibe és a nemzeti szuverenitással kapcsolatos kérdésekbe, beleértve a Tajvan feletti igényt, a Dél-kínai-tengeri területi vitákat és a Hszincsiangban, a távol-nyugati régióban történteket, ahol Kína állítólag több mint egymillió ujgurt tart fogva.

Egy másik vélemény szerint Oroszország támadása, mint történelmi esemény, „nem jó“, de „az emberek azt gondolják, hogy az Oroszország és Ukrajna közötti konfliktus azért van, mert az Egyesült Államok szította a tüzet“.