Kína újabb missziót indít a Hold sötét oldalára
Kína az elkövetkező napokban egy robotűrhajót küld a Hold túlsó oldalára, hogy előkészítse az utat az első kínai legénységi leszállás és a Hold déli pólusán felállított bázis előtt.
A 2007-es első Csange nevű küldetés óta, amelyet a mitikus kínai holdistennőről neveztek el, Kína nagyot lépett előre a holdkutatásban, csökkentve a technológiai szakadékot az Egyesült Államokkal és Oroszországgal szemben. Mint ismert, Kína 2020-ban több mint négy évtized óta először hozott vissza mintákat a Hold közeli oldaláról.
Ezzel pedig első ízben erősítette meg, hogy egy személyzet nélküli űrhajó biztonságosan vissza tud térni a Földre a Hold felszínéről. A Portfolio a Reutersre hivatkozva most az írja, a héten Kína várhatóan elindítja a Csange 6-ot a 2020-as küldetés tartalék űrhajójával, hogy talajt és kőzeteket gyűjtsön a Hold „sötét” oldaláról. Emellett érdemes még hozzátenni azt is:
A Csange 6 az 53 napos küldetése során egy nemrégiben telepített, a Hold körül keringő műholddal kommunikál a földi személyzettel, így tervezik a Hold sötét oldaláról történő, még soha nem látott felszállási kísérletet is a hazafelé tartó út során. A kínai robot a hatalmas Déli-sark-Aitkin-medence északkeleti oldalán, a Naprendszer legrégebbi ismert becsapódási kráterében próbál leszállni.
Ezután pedig egy mechanikus lapát és egy fúró segítségével mintegy 2 kilogrammnyi mintát fog gyűjteni. „Ha sikerrel jár, a kínai Csang’e 6 küldetés mérföldkőnek számítana” – nyilatkozta a téma kapcsán Leonard David, a Moon Rush: The New Space Race című könyv szerzője. De hozzátette még azt is:
„A Hold túlsó oldalának robotikus elérése és a minták Földre való visszahozatala segít kitölteni az üres helyeket Holdunk még mindig ködös eredetével kapcsolatban”. Korábban egyébként azt is megírtuk, hogy több mint 22 ezer rengést észleltek a Holdon, s ezzel majdnem megháromszorozták az égitesten ismert szeizmikus események számát.