Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Kína arra ösztönzi Észak- és Dél-Koreát, hogy jöjjenek ki egymással

Kína szöuli nagykövete szerdán arra sürgette a két Koreát, hogy próbáljanak meg kijönni egymással, mivel Phenjan ismét kritikákhoz folyamodott a folyamatban lévő amerikai-dél-koreai hadgyakorlatok miatt.

...svg content...Fotó: AP
Külföld
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

Hszing Haiming a Kína és Dél-Korea közötti kapcsolatok 29. évfordulója alkalmából rendezett fórumon tett megjegyzéseket, ugyanazon a napon, amikor Kim Jong Csol észak-koreai vezető tisztviselő „súlyos biztonsági válságra” figyelmeztetett, amennyiben a közös hadgyakorlatok folytatódnak.

„A Korea-közi kapcsolatokat javítani kell. Végül is Észak-Korea és Dél-Korea ugyanahhoz a koreai néphez tartozik, és csak reméljük, hogy összehangolt erőfeszítéseket tesznek azért, hogy jól kijöjjenek egymással. Jó lenne, ha sok mindent megtennének, ami segíthet a nyugalom és a béke eléréséhez a Koreai-félszigeten” Soron kívül Nagyar Márton a romániai életszínvonalról: „A románok sehol nincsenek hozzánk képest”

– mondta Hszing újságíróknak.

A fórumon tartott külön gratulációs beszédében Hszing azt mondta, hogy Kína továbbra is „konstruktív szerepet” fog játszani a Koreai-félszigeten a béke biztosítása érdekében, és hozzátette, hogy Peking támogatja Szöul erőfeszítéseit a Phenjannal való kapcsolatok javítására.

„Dél-Koreával együtt továbbra is törekszünk a denuklearizációra … és a tartós békére a Koreai-félszigeten”

– mondta.

Megismételte Peking javaslatát a „két vágányon történő párhuzamos haladásról”, amely szerint az északi nukleáris fegyverek eltávolítását szakaszosan kell megvalósítani a Washington és Phenjan közötti tárgyalásokon elért eredményekkel párhuzamosan. Peking „kettős leállást” is javasolt, vagyis az észak-koreai rakéta- és nukleáris kísérletek felfüggesztését az amerikai-dél-koreai hadgyakorlatok leállításához kötné, amelyeket Phenjan agresszív háborús előkészületeknek tekint.

Hszing közvetlen elődje, Csiu Guohong ugyanezen a fórumon azt mondta, hogy Kína – az Egyesült Államokkal ellentétben – nem fogja arra kényszeríteni a délieket, hogy a két szuperhatalom között kiéleződő rivalizálás közepette válasszanak oldalt. Csiu szerint mind Kínának, mind Dél-Koreának ügyelnie kell arra, hogy az Egyesült Államokkal való kapcsolataik ne veszélyeztessék a kétoldalú kapcsolatokat – írja a South China Morning Post.

„Kína, ahogyan a múltban, most sem fogja követelni, hogy Dél válasszon Kína és az USA között. Nem hisszük, hogy Dél-Korea könnyedén fog választani a Kína és az USA közötti bonyolult stratégiai rivalizálással szemben. Inkább saját maga fog olyan döntéseket hozni, amelyek a saját nemzeti érdekei szempontjából a legelőnyösebbek”

– mondta Csiu Guohong, Kína korábbi dél-koreai nagykövete.

Szerinte Dél-Korea „kínos helyzetben” van, és azt jósolta, hogy Washington arra fogja ösztönözni Szöult, hogy csatlakozzon Kína „megfékezésére” irányuló erőfeszítéseihez.


„Kína, ahogyan a múltban is, nem fogja követelni, hogy Dél válasszon Kína és az USA között. Nem fogja akadályozni az amerikai-dél-koreai kapcsolatok normális fejlődését sem. A dél-koreai barátok nyugodtak lehetnek”

– mondta.

Nagy Márton idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.